Faqja kryesore Rreth kėsaj faqe Kontakt
BASHKËPUNONI ME NE
BASHKĖPUNONI ME NE

Punimet e pėrgjithshme tė Harun Jahjasė, origjinaliteti i tė cilave ėshtė nė turqisht, pėrfshinė 180 sosh dhe mbulon njė pjesė tjetėr tė temave. Njė pjesė e kėsaj pėrmbledhje tė vlefshme ėshtė pėrkthyer dhe prezentuar nė shumė gjuhė. Librat janė pritur me interesim tė madhė ndėrkombtar. Vetė revista "New Scientist", e cila ėshtė e njohur pėr idet e saj evolucionare, Harun Jahjanė e pėrshkruan si njė "hero ndėrkombtar".

Por shumėcka ka pėr tė bėrė. Qėllimi ynė ėshtė qė punimet e Harun Jahjasė t'i pėrkthejmė nė tė gjitha gjuhėt. Kėto pėrkthime janė arritur nė Anglisht, Spanjollisht, Gjermanisht, Frengjisht, Italisht, Rusisht, Arabisht, Kinezisht (Mandarin), Malajisht, Indonezisht dhe Urdu. Ky ėshtė vetėm fillimi. Mesazhi i Harun Jajasė le tė bėhet i lexueshėm nė cdo gjuhė qė pėrfshinė nje hapsirė tė madhe banoresh, duke pėrfshirė edhe gjuhėt rajonale.

Nė kėtė detyrė kulturore globale janė tė ftuar pėr bashkpunim mbarėbotėror tė gjithė pėrkthyesit, botuesit, firmat shit-blerese. Aspektet vijuese tė kėsaj ndėrmarrje flasin vetė:

1. Punimet e Harun Jahjasė janė tė gjithėpėrdorshme. Si autori ashtu edhe disa kolege dhe bashkpuntor ndjekin nje cak fitimprures. Pėr kėte shkak ne mundemi qė botuesve dhe firmave shpėrndarese t'iu ofrojmė kondicione dobiprurese.

2. Botimet e deritanishme tė Harun Jajasė kanė korrur suksese tė madha nė ēdo vend dhe bashkesi nė tė cilat janė botur dhe pėrhapur. Nė turqi shuma e kėtyre botimeve ka arritur milionat. Nė hapsiren anglofone punimet e tij kanė gjetur njė mbeshteje tė madhe, veēanarisht ndėr musliman. Edhe pėr gjuhė tė tjera mund tė flitet pėr sukses tė njejtė. Nuk ka dyshim se librat e Harun Jahjasė cdo botuesi dhe firme shit-blerese mund t'iu sigurojnė njė fitim substancial.

3. Kjo ndėrmarrje mbahet nga bindja ideologjike: njė mundim i pėrbashkėt pėr hirė tė Zotit dhe pėr tė mirėn e njerezimit. Kush merr pjesė nė tė do tė merr shperblim shpirteror. Ashtu sic ka shpallur Allahu nė Kuran: "Kush ofron ndihmė tė mirė, do tė ketė pjesė nga ajo..."(4:85)

Po qe se dėshironi tė kontribuoni nė pėrkthimin, prezentimin dhe shperndarjen e punimeve tė Harun Jahjasė ju lutemi na kontaktoni. Kush njeh ndonjė pėrkthyes, botues apo pronar tė ndonjė firme shitblerėse tė cilėt kanė mundėsi pėr bashkėpunim, ėshtė i ftuar qė t'i informoj nė lidhje mė punėn tonė.

Pytjet, komentet dhe sugjerimet tuaja mund t'i dergoni tek workwithus@harunyahya.com. Do tė gėzohemi tė ndegjojmė pėr ju.