Faqja kryesore Rreth kėsaj faqe Kontakt
KUR'ANI PRIN RRUGEN DREJT SHKENCES - Harun Yahya
KUR'ANI PRIN RRUGEN DREJT SHKENCES

 


HYRJE

Zoti i thėrret njerėzit tė hetojnė dhe reflektojnė rreth qiejve, tokės, maleve, yjeve, bimėve, farave, kafshėve, ndryshimeve tė natės me ditėn, krijimit tė njeriut, shiun dhe shumė gjėra tė tjera tė krijuara. Duke i ekzaminuar kėto, njeriu njeh aftėsinė artistike tė krijimtarisė sė Zotit nė botėn rreth tij dhe sė fundmi njeh Krijuesin tonė, i Cili krijoi tė gjithė universin dhe ēdogjė nė tė nga asgjėja.

"Shkenca" ofron njė metodė me tė cilėn universi dhe tė gjitha gjallesat aty, mund tė ekzaminohen pėr tė zbuluar aftėsinė artistike tė Zotit dhe t'ia komunikojė atė njerėzimit. Si rrjedhim, feja e nxit shkencėn duke e pėrdorur atė si njė mjet me tė cilėn tė studiohen kompleksitetet e krijimeve tė Zotit.

Feja, jo vetėm qė nxit studimin shkencor por gjithashtu, e mbėshtetur nga tė vėrtetat e sjella nga Islami, lejon qė kėrkimet shkencore tė jenė tė shpejta dhe efektive. Kjo sepse feja jep pėrgjigje tė sakta e tė qarta rreth krijimit tė universit dhe tė jetės. Si tė tillė, nėse mbėshteten mbi bazėn e duhur, kėrkimet do japin tė vėrtetat rreth origjinės sė universit dhe organizimit tė jetės nė njė kohė mjaft tė shkurtėr dhe me minimumin e pėrpjekjeve dhe energjive. Siē citohet dhe nga Albert Ajnshtajn, i cili konsiderohet si njė nga shkencėtarėt mė tė mėdhenj tė shek. tė 20, "shkenca pa fenė ėshtė e ēalė", qė do tė thotė se shkenca e paudhėhequr nga feja nuk mund tė ecė korrektėsisht, por pėrkundrazi, do shpenzojė shumė kohė nė nxjerrjen e disa rezultateve e ē'ėshtė mė e keqja, shpesh ėshtė dhe pa rezultate.

Studimet shkencore tė ndjekura nga shkencėtarėt materialistė tė paaftė tė shohin tė vėrtetėn, sidomos nė dyqind vjetėt e fundit, kanė bėrė qė tė shpenzohet mjaft kohė, tė bėhen kėrkime tė kota dhe tė derdhen miliona dollarė.

Ka njė fakt qė duhet tė shihet qartė: shkenca mund tė pėrftojė rezultate tė besueshme vetėm nėse pranon si objektivin e saj kryesor hetimin e shenjave tė krijimit nė univers dhe pėrpiqet vetėm drejt kėtij fundi. Shkenca mund ta arrijė qėllimin e saj nė njė kohė mjaft tė shkurtėr, vetėm nėse orientohet nga drejtimi i duhur, pra nėse udhėhiqet drejt.