Faqja kryesore Rreth kėsaj faqe Kontakt
Të Përkushtuar ndaj Allahut- Harun Yahya
Të Përkushtuar ndaj Allahut

 


VENDBANIMI I PĖRHERSHĖM I ATYRE QĖ KĖRKOJNĖ
VETĖM PĖLQIMIN E ALLAHUT: PARAJSA

Ata do tė kenė atje ēfarė tė duan dhe Ne kemi mė tepėr.(Sure Kef: 35; Sure ez-Zuhruf: 71; Sure el-Enbija': 102)"

Atje ėshtė njė mbretėri e madhe.(Sure el-Insan: 20)

Kudo ka mirėsi e bekime.(Sure es-Saffat: 43; Sure el-Insan: 20)

Pasi vdiqėn njėherė ata nuk do ta provojnė mė vdekjen.(Sure ed-Dukhan: 56)

Ata, tė drejtėt, do tė banojnė atje pėrgjithmonė.(Sure el-Bekare: 25)

Nuk ka as lodhje a mundim.(Sure Fatir: 35)

Atje ka lumturi tė pakufizuar.(Sure Ja Sin: 55)

Ka qetėsim tė plotė aty.(Sure el-Vakia: 89)

Ai ėshtė njė vend shumė i gjerė.(Sure el-Hadid: 21)

Jeta atje ėshtė nė kėnaqėsi.(Sure el-Hakkah: 21)

Nuk ka ankth e frikė.(Sure el-Bekare: 62; Sure Al'Imran: 170; Sure Fatir: 34; Sure el-A'raf: 35)

Njerėzit e kopshteve nderohen pamasė.(Sure es-Saffat: 42)

Atje ka gra tė dlira me sy tė zinj tė mrekullueshėm, nga njė krijim i veēantė, qė i ndalojnė shikimet veē pėr bashkėshortėt e tyre.(Sure el-Bekare: 25; Sure es-Saffat: 48-49; Sure ed-Dukhan: 54; Sure el-Vakia: 22-23; 35-37, Sure err-Rrahman: 56, 58, 70, 72; Sure en-Nebe': 33; Sure el-Vakia: 35-37)

Atje ka ndėrtesa tė mira me dhoma tė larta.(Sure el-Furkan: 10, 75; Sure el-Ankebut: 58; Sure es-Saff: 12)

Nuk ėshtė ftohtė apo nxehtė i tillė qė tė bezdisė ndokėnd. Por ėshtė hije dhe freski e pėrhershme.(Sure el-Insan: 13; Sure er-Rad: 35; Sure el-Murselat: 41; Sure en-Nisa':57)

Kopshtet ujiten nga lumenjt.(Sure el-Bekare: 25)

Atje ka lumenj uji dhe lumenj qumėshti.(Sure Muhammed: 15)

Ka ushqim tė bollshėm.(Sure Sad: 54; Sure Gafir: 40)

Mirėsitė janė tė pafundme.(Sure el-Insan: 13; Sure el-Vakia: 33)

Atje ka fruta tė ėmbla qė merren lehtė.(Sure el-Vakia: 28, 29, 32; Sure en-Nebe': 32; Sure el-Hakkah: 23; Sure err-Rrahman: 68; Sure el-Insan: 14)

Atje ka bukuri dhe mirėsi tė ndryshme.(Sure err-Rrahman: 48)

Atje ka stola nė rradhė tė zburuara me qėndisma tė rralla.(Sure err-Rrahman: 54)

Ka tė rinj tė dlirė qė i shėrbejnė njerėzve tė kopshteve.(Sure et-Tur: 24)

Atje ka djem tė rinisė sė pėrhershme si perla tė shpėrndara.(Sure el-Insan: 19)

Ka njė burim atje tė bardhė si bora qė i nuk i dėmton ata qė e pijnė.(Sure el-Mutaffifin: 25, 26; Sure el-Insan: 5; Sure es-Saffat: 46-47; Sure el-Vakia: 19; Sure et-Tur:23)

Rrobat janė prej mėndafshi tė lehtė dhe qėndisma tė bukura, tė zbukuruara me ar, argjend dhe perla.(Sure el-Insan: 21; Sure el-Haxh: 23)

Ushqimet dhe pijet shėrbehen me pjata dhe kupa ari dhe argjendi.(Sure: ez-Zukhruf: 71; Sure el-Insan: 15-16)