Faqja kryesore Rreth kėsaj faqe Kontakt
Të Përkushtuar ndaj Allahut- Harun Yahya
Të Përkushtuar ndaj Allahut


VENDBANIMI I PĖRHERSHĖM I ATYRE QĖ PRANOJNĖ TĖ
ADHURUAR TĖ TJERĖ VEC ALLAHUT: FERRI

A ėshtė atėherė ai qė ndjek dhe kėrkon Kėnaqėsinė mė tė mirė tė Allahut, njėsoj si ai qė tėrheq mbi vete Zemėrimin e Allahut? Vendbanimi i tij ėshtė Xhehenemi dhe vėrtet, sa i keq ėshtė njė fund i tillė!(Sure Al'Imran: 162).

Ėshtė njė vend poshtėrimi dhe ndėshkimi tė pėrjetshėm.(Sure et-Teube: 63,68; Sure el-Ma'ideh: 80; Sure En'am: 128; Sure Hud: 107; Sure en-Nehl: 29; Sure el-Enbija': 99; Sure an-Nisa': 14,151)

Zjarri i tij ėshtė i tmerrshėm dhe pėrcėllues.(Sure el-Mearixh: 15-16; Sure Al'Imran: 181; Sure el-Ahsab: 64; Sure el-Haxh: 72; Sure en-Nur: 57; Sure el-Furkan: 11)"

Ai shungullon dhe zien.(Sure el-Furkan: 12; Sure el-Mulk: 7-8)

Ėshtė vendi mė shkatėrrimtar qė Allahu ka krijuar.(Sure Al'Imran: 162; Sure an'Nisa': 115)

Ndėshkimi nuk pushon kurrė dhe as lehtėsohet ndonjėherė.(Sure Gafir: 46-47; Sure el-Ma'ideh: 37; Sure Junus: 52; Sure el-Bejjineh: 6; Sure el-Haxh: 22; Sure Al'Imran: 88; Sure Fatir: 36).

Nuk ka mundėsi tė shpėtosh me anė tė vdekjes.(Sure Ibrahim: 17)

Askush nuk mund tė tė ndihmoj.(Sure Al'Imran: 91)

Nuk ka rrugė shpėtimi.(Sure el-Ma'ideh: 37; Sure el-Kehf: 53; Sure el-Beled: 19-20)

Ruajtėsit e Ferrit janė engjėjt.(Sure el-Muddethir: 31)

Lėnda djegėse e zjarrit janė njerėzit dhe gurėt.(Sure el-Bekare: 24; Sure et-Tarim: 6; Sure Al'Imran: 10; Sure el-Enbija: 98; Sure Hud: 119; Sure es-Sexhde: 13)

Do tė ketė vuajtje pėr ata qė ndodhen nė tė.(Sure el-Enbija': 100).

Keqbėrėsit lidhen bashkė me pranga(Sure Ibrahim: 49)Do t'u jepen pėr tė pirė ujė tė valuar dhe qelb pėrvėlues.(Sure en-Nebe': 24-25; Sure el-Gashije: 5; Sure el-Vakia: 54-55; Sure Junus: 4; Sure Sad: 57; Sure Ibrahim: 16-17)

Ushqimet e tij janė pema e skėterrės (zekumi) dhe shkurrja e hidhur me gjemba.(Sure ed-Dukhan: 43-46; Sure es-Saffat: 62-66; Sure el-Vakia: 52-53; Sure el-Muzemmil: 13; Sure el-Gashija: 6-7).

Atje njerėzit e zjarrit veshin bluza katrani.(Sure Ibrahim: 50)