Faqja kryesore Rreth kėsaj faqe Kontakt
Të Përkushtuar ndaj Allahut- Harun Yahya
Të Përkushtuar ndaj Allahut


QĖLLIMI I JETĖS SĖ BESIMTARIT: PĖLQIMI I ALLAHUT

…Allahu udhėheq tėgjithė ata tė cilėt kėrkojnė Kėnaqėsinė e Tij drejt rrugėve tė paqes dhe Ai i nxjerr ata nga errėsira nė dritė me Vullnetin e Tij dhe i udhėzon nė Rrugėn e Drejtė (Islam). (Sure el-Ma'ideh: 16)

Ēfarė e bėn njė Musliman tė ndryshėm nga njerėzit e tjerė? Jomuslimanėt mund t'i pėrgjigjen kėsaj pyetjeje nė shumė mėnyra; ata mund tė flasin pėr ndryshime kulturore dhe morale, pėr "kėndvėshtrime tė ndryshme tė botės" apo pėr vlera qė ata i mohojnė haptas. Ndryshe, disa mund tė thonė qė ndryshimi i ka rrėnjėt e tij nė ideologjitė e ndryshme qė pėrqafojnė Muslimanėt. Megjithatė, gjithė kėto ndryshime kanė tė bėjnė me ndryshime "tė dukshme" qė duket se janė pasoja te njė tė tilli mė themelor. Shpesh, ata nuk i kuptojnė arsyet qė fshihen poshtė kėtij ndryshimi. ( Nė fakt, pse ata nuk janė Muslimanė ėshtė se ata nuk e kuptojnė kėtė ndryshim). Pėrpara se tė shpjegojmė vetinė bazė e tė qėnit musliman duhet tė theksojmė diēka tjetėr: Kur ne flasim pėr njė "Musliman", ne nuk po i referohemi dikujt qė e ka tė shkruar "Musliman" mbi pashaportė. Nė fakt, Musliman ėshtė emri qė Allahu i vė atyre qė pėrkrahin fort fenė e Tij. Vetia themelore, sipas Kur'anit, qė i dallon Muslimanėt nga njerėzit e tjerė ėshtė vėmendja e tyre ndaj fuqisė tė pafundme tė Allahut. Megjithatė, kjo nuk do tė thotė gjithmonė afirmimin e ekzistencės sė njė Krijuesi. Kur'ani e nėnvizon kėtė fakt si mė poshtė:

Thuaju: "Kush ju sjell furnizim nga qielli dhe nga toka dhe kush ėshtė Zotėruesi i tė dėgjuarit dhe tė shikuarit? Dhe kush e nxjerr tė gjallėn nga e vdekura dhe tė vdekurėn nga e gjalla? Dhe kush ėshtė rregulluesi dhe sunduesi i tė gjitha ēėshtjeve?". Do tė thonė tė gjithė "Allahu". Thuaju: "A nuk do tė keni atėherė frikė nga Ndėshkimi i Allahut?" Ky ėshtė Allahu, Zoti juaj i Vėrtetė. Kėshtu pas sė vėrtetės, ē'gjė tjetėr mund tė ketė pėrveēse tė gabuarės? Si atėherė keni humbur (nga e vėrteta drejt mohimit dhe shkarjes) ?( Sure Junus: 31-32)

Nė ajetet e mėsipėrme, pyetjet i janė bėrė atyre qė e njohin ekzistencėn e Allahut, i pranojnė veēoritė e Tij dhe, pavarėsisht nga tė gjithė kėto veēori, nuk kanė frikė nga Allahu dhe si rrjedhim largohen prej Tij . (Nė fakt as shejtani nuk e mohon ekzistencėn e Allahut).

Tė kuptosh fuqinė e Allahut nuk ėshtė vetėm njė thėnie verbale . Besimtarė janė ata qė pranojnė ekzistencėn e Allahut dhe madhėshtinė e Tij, "janė tė qėndrueshėm nė detyrimet e tyre" ndaj Tij dhe i drejtojnė tė gjitha qėllimet e tyre ndaj Tij dhe ecin nė dritėn e kėtij realiteti qė u ėshtė bėrė i dukshėm. Tė tjerėt, nga ana tjetėr, janė njėsoj si ata qė e mohojnė Allahun, tė pėrmendur edhe kėta nė ajetet e mėparshme, qė nuk i kryejnė detyrimet e tyre ndaj Allahut, pavarėsisht nga pranimi i tyre pėr ekzistencėn e Tij.

Pėrgjatė jetės sė tyre, njerėz tė tillė mbeten plotėsisht tė pavėmendshėm ndaj Allahut, Krijuesit tė njeriut. Se kujt ia detyrojnė jetėn e tyre apo, si dhe pse iu ėshtė dhuruar kjo jetė mbi tokė, janė pyetje me tė cilat ata nuk e shqetėsojnė veten e tyre. Ata pėrballojnė njė lloj jete plotėsisht tė veēuar nga Allahu dhe feja e Tij. Megjithatė, krahasimi i mėposhtėm nė Kur'an e tregon qartė qė njė jetė e tillė qėndron mbi baza tė kota dhe tė kalbura dhe ėshtė e dėnuar tė shkatėrrohet:

A ėshtė atėherė mė i miri ai i cili i vuri themelin e ndėrtesės sė tij tek pėrkushtimi ndaj Allahut dhe tė Kėnaqėsisė sė Tij tė Vyer, apo ai i cili vuri themelin e ndėrtesės sė tij tė paqėndrueshėm buzė greminės, saqė u thėrrmua bashkė me tė nė Zjarrin e Xhehenemit? Dhe Allahu nuk i do keqbėrėsit.(Sure et-Teube: 109)

Ashtu siē na informon ajeti i mėsipėrm, jetėt e atyre qė u mungon besimi, si tė pėrshkruara nė Kur'an, themelohen "buzė greminės" . Qėllimi kryesor i mosbesimtarėve ėshtė arritja e lumturisė dhe paqes "nė kėtė botė". Kėshtu, ajo qė ata duan mė shumė ėshtė qė tė bėhen tė pasur. Dhe pėrpiqen shumė pėr t'ia arritur kėsaj me tė gjitha mjetet mendore dhe fizike. Pėr tė tjerė, tė jesh njė person i njohur dhe i respektuar ėshtė qėllimi i jetės; ata do tė bėnin gjithēka pėr tė fituar respekt publik. Megjithatė, kėto s'janė asgjė veē qėllime boshe qė do vaniten kur tė vijė vdekja mbi ta. Disa prej tyre, madje kujtojnė se kanė arritur qėllimet e tyre nė kėtė botė.

Njė besimtar, sidoqoftė, ėshtė tėrėsisht i njohur me ekzistencėn dhe fuqinė e Allahut. Ai e di pse Allahu e krijoi dhe cilat janė premtimet e Tij pėr tė. Pėr kėtė arsye, udhėzimi kryesor nė jetėn e besimtarit ėshtė tė jetė njė shėrbėtor me tė cilin Allahu tė jetė i kėnaqur. Ai i pėrdor tė tėra mėnyrat dhe pėrpjekjet pėr tė arritur qėllimin e tij. Me kėtė rast, ai zgjidh misterin e vdekjes: pėr shumė njerėz ajo s'ėshtė gjė tjetėr vetėm fundi, kurse pėr besimtarin vdekja nuk ėshtė njė shuarje por njė fazė kalimtare pėr nė jetėn e vėrtetė.

Jobesimtarėt e mendojnė vdekjen si "njė aksident tė vetė-gjeneruar", ashtu siē e mendojnė dhe jetėn tė ketė lindur spontanisht dhe rastėsisht. Fakti ėshtė se, sido qė tė jetė, Allahu krijon jetėn dhe vetėm Ai mund ta marrė. Vdekja, qė nė asnjė mėnyrė nuk ėshtė rastėsi apo aksident, ėshtė njė ngjarje qė ndodh sipas ligjit tė Allahut nė njė moment dhe vend tė caktuar.

Nje Musliman ėshtė njė person i cili kupton qė Allahu ka fuqi mbi tė gjitha gjėrat dhe se vdekja nuk ėshtė fundi por njė kalim nė vendqėndrimin real tė njeriut ( bota e Pertejme). I njohur me kėto fakte, ai e eviton me kujdes ndėrtimin e jetės sė tij "buzė greminės". Ai kthehet nga Allahu, duke e ditur se Ai ėshtė Zotėruesi i vėrtetė dhe Krijuesi i jetės, vdekjes dhe asaj qė vjen pas saj. Nė kėtė sistem tė krijuar nga Allahu, ai kupton qė pasuria, pozita shoqėrore apo pamja e bukur nuk janė mjetet qė e ēojnė njeriun drejt suksesit; ato janė vetėm "raste" qė ndodhin nėn urdhėrat e Allahut, qė vlejnė vetėm pėr njė periudhė tė shkurtėr kohe.

Ēelsi i sistemit qė Allahu ka krijuar ėshtė pranimi i Tij. Kjo sepse Allahu udhėzon vetėm ata qė kėrkojnė aprovimin e Tij.

…Allahu udhėheq tė gjithė ata tė cilėt kėrkojnė Kėnaqėsinė e Tij dhe Ai i nxjerr ata nga errėsira nė dritė me Vullnetin e Tij dhe i udhėzon nė Rrugėn e Drejtė (Islam).(Sure el-Ma'ideh: 16).

Njė Musliman ėshtė i tillė sepse ai kėrkon aprovimin e Allahut. Ky ėshtė dhe dallimi kryesor mes Muslimanėve dhe njerėzve tė tjerė. Muslimanėt e shohin fenė si njė mėnyrė pėr tė fituar kėnaqėsinė e Allahut, kurse shumica e njerėzve e marrin kėtė si njė sistem bestytnish qė zėnė njė pjesė tė mirė tė jetės sė tyre.

Nė tė vėrtetė, nė kėtė pikė shfaqet papritur dallimi mes Muslimanėve tė vėrtetė dhe tė atyre qė i imitojnė ata (hipokritėt). Muslimanėt e pėrqafojnė fenė si njė rrugėkalim drejt kėnaqėsisė sė Allahut. Pėr hipokritėt, kjo ėshtė diēka nga e cila ata pėrfitojnė. Pėr kėtė arsye, faljet e hipokritit kanė natyrė "pretencioze" (Sure el-Ma'un: 6), ndėrsa Muslimanėt falen me pėrulje (Sure al-Mu'minun: 1-2). Nė mėnyrė tė ngjashme, ndėrkohė qė Muslimanėt i shpenzojnė paratė e tyre pėr ēėshtjen e Allahut, hipokritėt i shpenzojnė pėr tė lėnė mbresė tek njerėzit e tjerė dhe jo pėr tė fituar kėnaqėsinė e Allahut.

O ju qė keni besuar! Mos e jepni Sadakanė (lėmoshėn) duke e ndjekur me njoftime pėr tė treguar bujarinė apo me lėndime, si ai qė shpenzon pasurinė e tij pėr t'u parė nga njerėzit, dhe ai nuk beson nė Allahun, as edhe nė Ditėn e Fundme. Shembulli i tij ėshtė si njė gur i lėmuar mbi tė cilin ka fare pak pluhur; mbi tė bie njė shi i rrėmbyer qė e lan atė dhe nuk mbetet gjurmė pluhuri nė tė. Ata nuk janė nė gjendje tė bėjnė asgjė me atė qė kanė fituar. Dhe Allahu nuk e drejton popullin jobesimtar.(Sure el-Bekare: 264)

Perpjekjet e duhura pėr kėnaqėsinė e Allahut

Njeriu pėrpiqet shumė pėr tė fituar mirėsi tė kėsaj bote, tė cilat i mendon si qėllimi pėrfundimtar i jetės sė tij. Ai bėn ē'tė mundet pėr tė arritur mirėqėnie materiale, njohje tė shtresės shoqėrore apo pėrfitime tė tjera tė kėsaj bote. Pėr njė "fitim tė vogėl" (Sure et-Teube: 9) qė do t'i rrėshkasė nga duart shumė shpejt, ai bėn njė pėrpjekje me tė gjitha energjitė e tij.

Muslimanėt, qė shpresojnė nė njė shpėrblim shumė mė tė madh, qė ėshtė Kėnaqėsia e Allahut dhe Kopshti i Tij, gjithashtu pėrpiqen shumė pėr ēėshtjen e tyre. Pėr kėtė veēori, Allahu thotė:

Kushdo qė dėshiron gjėrat kalimtare (tė kėnaqėsisė sė kėsaj bote), Ne ia japim atij menjėherė ēfarė Ne duam dhe pėr kė Ne duam. Pastaj, mbas kėsaj Ne kemi pėrcaktuar pėr tė Xhehenemin, aty do tė digjet i pėrēmuar dhe i flakur tej. Dhe kushdo qė dėshiron Jetėn e Fundit dhe pėrpiqet dhe i shėrben asaj me mundin qė duhet pėr tė duke qenė besimtar, atėherė tė tillėt janė ata qė pėrpjekja e tė cilėve do tė jetė e pėlqyer ( e falenderuar dhe e shpėrblyer nga Allahu).(Sure el-Isra': 18-19)

Njė besimtar pėrpiqet "me mjetet e duhura" pėr pranimin e Allahut dhe pėr Botėn tjetėr. Ai "shet" pronėn e tij dhe jetėn e tij pėr hir tė Allahut. Nė Kur'an, kjo karakteristikė e besimtarėve shpjegohet si mė poshtė:

Me tė vėrtetė Allahu ka blerė nga besimtarėt jetėn e tyre dhe pasurinė e tyre me Ēmimin se i tyre do tė jetė Xhenneti. Ata luftojnė pėr Ēėshtjen e Allahut, kėshtu qė ata vrasin dhe vriten. Ėshtė njė premtim i vėrtetė tė cilin Ai ia detyroi Vetes nė Teurat, Inxhil dhe nė Kur'an. E kush ėshtė mė i vėrtetė nė besėn e tij sesa Allahu? Atėherė gėzohuni nė marrėveshjen qė keni pėrfunduar. Ky ėshtė ngadhėnjimi madhėshtor.(Sure et-Teube:111)

Besimtari nuk do hasi vėshtirėsi nė rrugėn e Allahut, nėse ai ia ka shitur "pronėn dhe jetėn e tij" Allahut. Atė s'e tėrheq asgjė pėrveē kenaqėsisė sė Allahut. Duke e ditur se ai nuk "e zotėron" trupin dhe pronėn e tij, ai nuk i ndjek kurrė dėshirat e tij (nefset). Allahu ėshtė zotėruesi i trupit tė tij dhe i ēdo gjėje qė ai ka, dhe ato do t'i vihen nė shėrbim sipas dėshirės se Allahut. Gjithashtu, do tė provohet nga Allahu edhe nėse vendosmėria e dikujt ėshtė serioze. Njė besimtar nuk duhet t'i shmangė betejat nė rrugėkalimin e Allahut. Kjo sepse, hipokritėt mund tė kryejnė ndonjė vepėr qė duket sikur pėrputhet me kėnaqesinė e Allahut (por jo veprėn e duhur), pėr tė pasur ndonjw "pėrfitim tė lehtė".

Po tė kishte qenė njė pėrfitim i afėrt dhe njė udhėtim i i lehtė, ata do tė kishin ardhur pas, por largėsia ishte e madhe pėr ta dhe do tė betoheshin pėr Allahun, "Vetėm sikur tė mundeshim, pa sigurisht qė do tė dilnim bashkė me ju". Ata shkatėrrojnė veten e tyre dhe Allahu e di se ata janė gėnjeshtarė.(Sure et-Teube: 42).

Prandaj, i vetmi kriter pėr tė qenė njė besimtar ėshtė tė ndjesh njė dėshirė tė sinqertė pėr tė arritur pranimin e Allahut dhe tė mos ndalesh para sakrificave nė rrugėn e Allahut kur rrethanat i kėrkojnė kėto sakrifica.

Besimtarėt janė ata tė cilėt "u zgjodhėn pėr njė qėllim tė lartė duke u dhuruar mirėsinė e mesazhit tė pėrkujtimit tė Shtėpisė ( sė Fundit tė njerėzve)" (Sure Sad:46). Njė besimtar nuk kėrkon asgjė pėrveē miratimit te Allahut. Ai shpreson ta kėnaqė Allahun, tė ketė meshirėn e Tij dhe tė fitojė Parajsėn, sepse "kushdo, mashkull apo femėr qoftė dhe ėshtė besimtar i vėrtetė nė njėsinė e Allahut, njė i tillė do tė hyjė nė Xhennet dhe atyre nuk do t'i bėhet as padrejtesia mė e vogėl qoftė edhe sa Nakira (lėvozhgė e bėrthamės sė hurmės)" . (Sure an-Nisa':124)

Siē e pamė, Kur'ani na jep njė pamje tė shtjelluar qartė tė besimtarit. Parajsa ėshtė vendi i atyre qė "kanė besim tė vendosur" nė Allahun dhe nė Jetėn e Pastajme (Sure Lukman: 4) dhe pastaj "pėrpiqen me tė gjitha mjetet e duhura" nė rrugėn e Allahut. Fundi i atyre qė "respektojnė Allahun me anė tė fesė se vėrtetė" dhe i vendosin interesat e pavlera tė kėsaj bote pranė kėnaqėsisė sė Allahut, pėrshkruhet kėshtu nė Kur'an:

Dhe nga mesi i njerėzve ėshtė dhe ai i cili adhuron Allahun si tė ishte mu nė cak (tė dyshimit): nėse i bie e mirė, ai kėnaqet me tė, por nėse e godet ndonjė sprovė, ai kthehet prapė nga vetja e vet duke humbur kėshtu tė dyja, edhe kėtė botė edhe Jetėn e Fundit. Kjo ėshtė humbje e qartė.(Sure el-Haxh: 11)

Besimtarėt janė lakmues tė botės tjetėr. Allahu u premton atyre njė jetė tė pėrhershme. Zoti ynė i premton besimtarėve qė Ai do t'i japė edhe njė jetė tė mirė shėrbyesve tė tij besues edhe nė kėtė botė, madje. Por kjo s'do tė thotė aspak se ata nuk do tė hasin ndonjė vėshtirėsi apo shqetėsim nė kėtė botė. Vuajtjet qė ndeshin krijohen pėr t'i vėnė ata nė provė dhe pėr t'i bėrė mė tė pjekur.

Pengesat qė has njė besimtar janė, nė dukje, situata tė vėshtira, por ku ato pranohen me pėrulje dhe bindje, Allahu e liron atė nga tė gjitha ato vėshtirėsi. Pėr shembull, kur njerėzit e tij u pėrpoqėn ta hidhnin Profetin Ibrahim (a.s.) nė zjarr pėr shkak tė besimit tė tij, pėrgjigjia e tij ishte tamam e njė Muslimani; ai parapėlqeu tė hidhej nė zjarr sesa tė largohej nga besimi i tij apo nga urdhėrat e Allahut. Tė hidhesh nė zjarr ėshtė dhimbja mė e tmerrshmė fizike qė mund tė provojė ndonjė qėnie njerėzore nė kėtė botė. Megjithatė, Ibrahimi (a.s.) qė e pėrballoi kėtė provė nga Allahu nė mėnyrėn mė pėrulėse e me bindje, u shpėtua nga kjo me Dėshirėn e Allahut dhe nuk u dėmtua aspak.

(Ibrahimi) u tha: "A adhuroni atėherė ju pėrveē Allahut gjėra qė as nuk ju sjellin juve ndonjė tė mirė dhe as nuk ju dėmtojnė? Turp pėr ju dhe pėrmbi ata qė ju adhuroni nė vend tė Allahut! A nuk keni mend, pra?" Ata thanė: "Digjeni atė dhe ndihmoni zotat tuaj, nė do tė veproni gjė". Ne thamė: "O Zjarr! Bėhu i ftohtė dhe paqė e siguri pėr Ibrahimin!" Dhe ata deshėn ta dėmtonin atė; por Ne i bėmė ata humbėsit mė tė mėdhenj.(Sure el-Enbija: 66-70).

Fakti qė, nuk do kenė asnjė dėm ata qė nuk kanė frikė tė humbasin ēdogjė ndėrsa pėrpiqen pėr ēėshtjen e Allahut dhe se ata do tė fitojnė mjaft shpėrblime materiale dhe shpirtėrore, ėshtė theksuar nė Kur'an nė njė pjesė qė ngre nė qiell besimin e tyre edhe kur janė njė hap larg mposhtjes nė luftė:

Njerėzit thanė: "Vėrtet populli (pagan) ka grumbulluar kundėr jush njė ushtri tė madhe, kėshtu qė friksojuni atyre", por kjo nė tė vėrtetė vetėm u shtoi Besimin dhe thanė: " Allahu vetėm na mjafton neve dhe pėr ne Ai ėshtė Rregulluesi mė i mirė i punėve. Kėshtuqė ata u kthyen me Mirėsi dhe Begati nga Allahu. Asnjė e keqe nuk i preku dhe ndoqėn Kėnaqėsinė e Allahut dhe Allahu ėshtė Zotėruesi dhe Dhuruesi i Mirėsive tė pafund. Vetėm Shejtani jua shtie nė mendje frikėn e ndjekėsve tė tij (mosbesimtarėt, paganėt, mohuesit e njėsisė sė Allahut, etj), kėshtu qė mos iu frikėsoni atyre aspak, por m'u frikėsoni vetėm Mua nėse jeni besimtarė tė vėrtetė. Dhe le tė mos pikėllojnė ty (o Muhammed a.s.) ata tė cilėt nxitojnė nė mohim. Vėrtet as dėmin mė tė vogėl nuk do t'i shkaktojnė Allahut. ėshtė dėshira e Allahut pėr tė mos u dhėnė asnjė pjesė nė Botėn e pėrtejme dhe pėr ta do tė ketė ndėshkim tė madh.(Sure Al'Imran: 173-177)

Si pėrfundim, s'ka mjerim, vėshtirėsi apo brenga nė jetėn e njė besimtari qė kėrkon aprovimin e Allahut dhe i vėzhgon urdhėrat e Tij. Kjo tregohet nga rrjedha e ngjarjeve me tė cilat Allahu provon kėmbėnguljen, durimin dhe pėruljen. Kėto ngjarje, tė para nga jashtė, janė shqetėsuese dhe tė vėshtira; por nėse priten me durim dhe bindje, ato bėjnė tė shihet mė mirė mėshira e Allahut. Veē kėsaj, Allahu na informon nė Kur'an se Ai nuk e ngarkon dikė mė shumė sesa ai mund tė durojė.

Allahu nuk e rėndon askėnd mbi mundėsitė qė ai ka.(Sure el-Bekare: 286).

Allahu nuk e dėnon njė besimtar qė i shėrben siē duhet, as nė kėtė botė dhe as nė tjetrėn. Pėrkundrazi, Ai e shpėrblen atė gjerėsisht nė kėtė botė dhe pėrtej.

Dhe kur t'u thuhet tė pėrkushtuarve (ndaj Allahut), "Ēfarė ju ka zbritur Zoti juaj?" ata do tė pėrgjigjen: "Tė gjitha mė tė mirat" Pėr ata qė bėjnė mirėsi nė kėtė botė, do tė kenė mirėsi, ndėrsa Banesa e Botės sė Fundit do tė jetė akoma dhe mė e mirė. Vėrtet e shkėlqyer do tė jetė Banesa e tė pėrkushtuarve. Kopshtet e Begatisė sė pėrjetshme tė Xhennetit nėn tė cilėt rrjedhin lumenj, ku ata do tė hyjnė, aty ka pėr ta gjithēka qė dėshirojnė. Kėshtu i shpėrblen Allahu tė pėrkushtuarit. (Sure en-Nahl: 30-31)

Si njė kujtesė nga Allahu, vuajtja, vėshtirėsia dhe shqetėsimi i vijnė atyre qė nuk janė nė gjėndje tė arrijnė miratimin e Allahut, qė nuk tregojnė bindje absolute ndaj Tij por shohin dėshirat e tyre. Kur besimtarėt bėjnė njė gabim, ata i konsiderojnė shqetėsimet dhe vėshtirėsitė si njė pasojė , si njė paralajmėrim i mėshirshėm nga Allahu. Tė kujdesshėm, nxjerrin mėsim prej tij, pendohen dhe pėrmirėsojnė sjelljen e tyre. Kurse jobesimtarėt, nuk mėsojnė kurrė nga mynxyrat qė hasin, prandaj meritojnė vuajtje tė pėrhershme nė botėn tjetėr.

Tė njohėsh shpirtin

Njė pjesė tjetėr shumė e rėndėsishme e informacionit qė na jep Kur'ani pėr njeriun ėshtė "shpirti" i tij (en-nefs). "Shpirti", sipas Kur'anit, d.m.th. "ego" ose "personalitet".

Nė Kur'an, Allahu shpjegon dy aspektet e shpirtit: njė qė nxit shejtanin dhe veprat e ulėta, dhe tjetri qė ruhet nga ēdo ngulitje e shejtanit. Kur'ani e shpjegon kėtė nė Suren esh-Shems:

Pėr shpirtin dhe pėr Atė i cili e pėrsosi atė nė pėrmasa; pastaj i tregoi atij ēfarė ėshtė e gabuar dhe ēfarė ėshtė e drejtė pėr tė; vėrtetė qė do tė ngadhnjejė ai i cili e pastron vetveten; dhe vėrtet qė dėshton ai i cili e prish vetveten.(Sure esh-Shems: 7-10).

Pra, siē shihet nga ajetet e mėsipėrme, e keqja ekziston nė shpirtin e ēdo njeriu. Megjithatė ai qė pastron shpirtin e tij do tė ketė shpėtim. Besimtarėt nuk i dorėzohen tė keqes brenda tyre; ata thjesht e evitojnė atė nėn orientimin e frymėzimit tė Allahut. Ashtu siē tha Profeti Jusuf (a.s.): "Edhe unė nuk e liroj veten nga faji. Padyshim qė uni (nefsi njerėzor) ėshtė i prirur drejt sė keqes - pėrveē kur Zoti derdh mėshirėn e Tij (mbi atė qė do) …" (Sure Jusuf: 53), qė ėshtė mėnyra e duhur e tė menduarit tė besimtarit.

Meqė uni "ėshtė i prirur drejt se keqes", njė besimtar duhet tė jetė gjithmonė vigjilent pėr shpirtin e tij. Ashtu siē tha dhe Profeti Muhammed ( s.a.u.s.), "beteja mė e madhe ėshtė beteja kundėr vetes (nefsit)". Shpirti, pėrherė e tundon njeriun dhe nuk i jep nga kėnaqėsitė e Allahut. Ndėrsa bėn kėto, ai pėrpiqet tė ofrojė alternativa joshėse. Megjithatė, njė besimtar, falė frikės sė tij nga Allahu, nuk mashtrohet nga ky aspekt "shtrembėrues" i shpirtit. Ai gjithmonė kthehet nga ajo qė ėshtė e drejtė, pėr tė kaluar njė jetė nė pėrputhje me Dėshirėn e Allahut. Ky ėshtė qėndrimi i njė personi tė menēur, nė kundėrshtim me atė tė njė tė marri, siē e thotė dhe Profeti Muhammed (s.a.u.s.): Njė person i urtė, i menēur, ėshtė ai qė mban njė orė mbi dėshirat dhe pasionet e trupit tė tij, dhe e ruan veten nga ajo qė ėshtė e dėmshme, dhe pėrpiqet pėr atė qė do i sjelle pėrfitime pas vdekjes; dhe njė person i marrė ėshtė ai qė ulet para dėshirave dhe pasioneve tė tij dhe pret nga Allahu pėrmbushjen e dėshirave tė kota. (Tirmidhiu)

Ruajtja nga idhujtaria

Shumė shkurt, idhujtaria ėshtė shoqėrimi i qėnieve tė tjera me Allahun. Duke parė kėtė pėrkufizim, shumė njerėz mund tė thonė " Ne nuk i shoqėrojmė asgjė Allahut", por ndoshta nuk ėshtė kėshtu. Moskuptimi i tyre i idhujtarisė mund tė ēojė nė kėtė thėnie. Nė fakt, Kur'ani tregon rastin e shumė njerėzve qė i shoqėrojnė diēka Allahut - d.m.th. janė idhujtarė - por qė nuk e pranojnė kurrė kėtė situatė:

Dhe ditėn kur Ne do t'i mbledhim tė gjithė ata sė bashku, Ne do t'u themi atyre qė Na bashkonin tė tjerė nė adhurim: "Ku i keni shokėt tė cilėt ju gjithnjė i mbajtėt (si tė adhuruarit tuaj)?" Nė kėtė kohė nuk do tu lihet asnjė dredhi por vetėm qė tė thonė: "Betohemi pėr Allahun, Zotin tonė se nuk kemi qenė prej atyre qė adhuronin tė tjerė pėrveē (e pėrkrah) Allahut .(Sure En Aam: 22-23)

Askush nuk duhet tė pranojė qė ėshtė i ēliruar kompletėsisht nga idhujtaria, por duhet t'i lutet Allahut ta mbajė larg saj. Kjo sepse idhujtaria ėshtė mėkat i madh. Kur Profetin Muhammed (s.a.u.s.) e pyetėn kush ishte mėkati mė i madh, ai u pėrgjigj "T'i bėsh shok Allahut, ndėrkohė qė Ai tė ka krijuar ty". Nė Kur'an, Allahu pohon se Ai mund tė falė tė gjitha gjynahet dhe krimet pėrveē idhujtarisė:

Padyshim qė Allahu nuk fal qė Atij t'i vihen shokė nė adhurim, por Ai fal pėrveē kėsaj kėdo qė Ai dėshiron. Dhe kushdo qė i vė shok Allahut nė adhurim vėrtet ai ka shpikur njė gjynah tė tmerrshėm.(Sure an-Nisa': 48).

Pika fillestare e idhujtarisė, qė ėshtė njė "mėkat dhe shpifje" shumė e madhe, ėshtė t'i pėrshkruash veēoritė e Allahut njė qėnieje tjetėr, thjesht me mend. Fakti ėshtė se, atributet (fuqia, inteligjenca, bukuria e me rradhė) qė ne ia pėrshkruajmė qėnieve tė tjera nuk i pėrkasin nė tė vėrtetė atyre; ato janė dhėnė nga Allahu pėr njė periudhė kohe tė pėrcaktuar dhe tė kufizuar. Duke thėnė se kėto atribute "i pėrkasin" qėnieve tė tjera veē Allahut thjesht do tė thotė t'i shohėsh ato si zotėr. Kjo, pėrkufizohet si: t'i bėsh qėniet nė fjalė shok tė Allahut, me fjalė tė tjera, tė krijosh tė barabartė (shokė) me Allahun.

Pėrsa i pėrket njėshmėrisė sė Allahut, Kur'ani thotė:

Thuaj: "Ai ėshtė Allahu, Njė dhe i Vetėm, Allahu, Zotėruesi i Vetėmjaftueshėm i ēdogjėje. Ai as nuk lind, as nuk ėshtė i lindur. Dhe s'ka asnjė tė barabartė ose tė krahasueshėm me tė.(Sure el-Ihlas: 1-4)

Siē thuhet nė ajetet e mėsipėrme, Allahu ėshtė Furnizuesi i tė gjithėve; ēdo qėnie ka nevojė pėr Tė qė tė ekzistojė. Asnjė gjė ėshtė e barabartė me Tė. Nėse ky fakt mohohet dhe njerėzit fillojnė tė mendojnė se ndonjė qėnie ekziston me vullnetin e saj, pa mbėshtetjen e Allahut, shfaqet idhujtaria (shirku). Me kėto mendime, njeriu harron se ēdo gjallesė ėshtė nėn kontrollin e Allahut. Shfaqet papritur njė besim i rremė rreth ekzistencės sė ndonjė qėnieje, qė s'ka nevojė pėr Allahun. Dhe tė besosh qė njė qėnie e tillė mund tė ekzistojė bėn qė njeriu t'i kėrkojė ndihmė, tė kėrkojė aprovimin dhe tė pranojė rregullat e tij.

Megjithatė, besimtarėt qė nuk i bėjnė shok Allahut kthehen vetėm nga Ai pasi ata e dinė se Allahu ka fuqinė mbi ēdo gjė. Kjo llogjikė bazė e besimtarėve citohet nė Kur'an si mė poshtė:

Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm Ty tė mbeshtetemi e tė kėrkojmė ndihmė.(Sure el-Fatiha: 4)

Ata qė i bėjnė shok Allahut nė fakt kthehen drejt qėnieve qė nuk janė tė aftė t'i ndihmojnė ata. Kjo sepse qėniet qė ata i marrin si hyjni janė gjithashtu shėrbėtorė shėndetligė si ata vetė. Mbi kėtė Allahu citon:

A i mveshin e i pėrshkruajnė ata shokė Allahut ato (gjėra, idhuj, zota) qė nuk kanė krijuar kurrgjė por pėrkundrazi vetė janė tė krijuar? Asnjė ndihmė nuk munden ato t'u japin atyre dhe as vetveten e tyre nuk e ndihmojnė dot aspak. Edhe nėse i thėrrisni nė udhėzim, ata nuk ju ndjekin dhe nuk jua vėnė veshin. Njėsoj ėshtė pėr to, si t'u bėni thirrje a tė heshtni. Sigurisht se ata qė ju i lutni nė vend tė Allahut, ata vetė janė robėr si dhe ju. Thirruni pra atyre dhe le t'u pėrgjigjen nėse jeni tė drejtė.(Sure al-Araf: 191-194).

Pra, idhujtaria ėshtė shpifje dhe mashtrim i madh dhe qėndrim jo i urtė. Kjo pėrshkruhet nė Kur'an si mė poshtė:

O njerėz! Ėshtė thurur njė pėrngjasim pėr ju, kėshtu qė dėgjoni mirė: Me tė vėrtetė qė ata tė cilėve ju u drejtoheni nė vend tė Allahut, nuk mund tė krijojnė as edhe njė mizė, edhe sikur tė mblidheshin tė gjithė sė bashku pėr t'ia arritur qėllimit. Dhe nėse miza merr diēka prej tyre, ata nuk do tė kenė aspak fuqi pėr ta ēliruar atė prej mizės. Kėsisoj, tė dobėt janė qė tė dy, edhe lutėsi edhe i luturi. Ata nuk e kanė vlerėsuar lart Allahun me Lartėsinė e Tij tė Merituar. Vėrtet qė Allahu ėshtė Fuqiplotė, i Gjithfuqishėm.(Sure el-Haxh: 73-74)

Idhujtaria shfaqet nė forma tė ndryshme. Meqė njerėzit marrin qėnie tė tjera veē Allahut si hyjni, ata kėrkojnė aprovimin e tyre, i varin shpresat tek ato dhe i pranojnė gjykimet e tyre si tė vėrteta. Nė kėtė mėnyrė njė njeri i nėnshtrohet miliona hyjnive imagjinare. Ai shpreson tė gjejė qetėsi nė kėto qėnie, tė cilat janė po aq tė pafuqishme sa ai vetė. Megjithatė, ai qė i bėn shok Allahut ėshtė nė njė qorrsokak dhe humbja e tij ėshtė shumė e madhe. Fakti shihet nė Kur'an nė vijim:

…Bashkimi i tė tjerėve nė adhurim me Allahun ėshtė gabim i madh.(Sure Lukman: 13)

Akoma duhet thėnė se njė njeri i tillė gėnjen veten. Kjo sepse "Allahu nuk i bėn padrejtėsi aspak njerėzimit, por njerėzimi i bėn padrejtėsi vetes sė tij" (Sure Junus: 44).