Faqja kryesore Rreth kėsaj faqe Kontakt
FATKEQËSITË QË SOLLI DARVINIZMI PËR NJERËZIMIN - Harun Yahya
FATKEQĖSITĖ QĖ
SOLLI DARVINIZMI PĖR NJERĖZIMIN
PJESA E DYTE

Racizmi dhe kolonializmi i Darvinit

Miku i ngushtė i Darvinit, profesor Adam Sedgwick, ishte njė nga ata qė parashikoi se ēfarė rreziqesh do tė sillte nė tė ardhmen teoria e evolucionit. Pasi e lexoi dhe e rilexoi librin "Origjina e llojeve", ai deklaroi se "nėse ky libėr do tė pranohej nė masė tė gjerė, do tė sillte me vete njė brutalitet qė nuk ishte parė kurrė mė parė.7 Dhe vėrtet, koha tregoi qė Sedgwick kishte pasur tė drejtė. Shekulli XX ka hyrė nė histori si njė epokė e zezė, nė tė cilėn njerėzit pėrjetuan masakra e spastrime vetėm pėr shkak tė racės apo prejardhjes.

Sigurisht qė ka pasur diskriminim dhe spastrime pėr tė njėjtat shkaqe gjatė gjithė historisė sė njerėzimit edhe shumė kohė para se tė dilte nė skenė Darvini, por Darvinizmi i dha kėtij diskriminimi njė respektueshmėri tė rreme shkencore dhe njė ligjshmėri tė pamerituar.

"Ruajtja e racave tė favorizuara…"

Shumica e darvinistėve tė kohės sonė pretendojnė qė Darvini s'ka qenė kurrė racist, por ata i komentojnė idetė e Darvinit siē u intereson pėr tė mbrojtur pikėpamjet e tyre. Ata pretendojnė se shprehja "Nga ruajtja e racave tė favorizuara", e cila gjendet si nėntitull i titullit "Origjina e llojeve" tė librit tė Darvinit, vlen vetėm pėr kafshėt. Megjithatė, ajo ē'ka harrojnė ata qė shprehin kėtė pretendim janė thėniet e vetė Darvinit pėr racat njerėzore nė librin e tij.

Sipas pikėpamjeve tė paraqitura nga Darvini nė kėtė libėr, racat njerėzore pėrfaqėsojnė nivele tė ndryshme evoluimi dhe disa raca kanė evoluar e pėrparuar mė shumė se tė tjerat. Disa prej tyre, nė fakt, janė pak a shumė nė tė njėjtin nivel me majmunėt.

Darvini pretendonte se "lufta pėr mbijetesė" ėshtė e vlefshme edhe pėr racat njerėzore. "Racat e favorizuara" dolėn fitimtare nga kjo betejė. Sipas Darvinit, raca e favorizuar ishin tė bardhėt e Evropės. Sa pėr racat aziatike dhe afrikane, ata kishin mbetur mbrapa nė luftėn pėr mbijetesė. Darvini shkonte edhe mė tej: kėto raca shumė shpejt do ta humbisnin pėrfundimisht luftėn mbarėbotėrore pėr mbijetesė e do tė zhdukeshin.

Nė njė tė ardhme jo shumė tė largėt, po ta masim me shekuj, racat e qytetėruara tė njeriut do t'i shfarosin dhe do t'i zėvendėsojnė racat e egra (primitive) kudo nė botė. Nė tė njėjtėn kohė, majmunėt antropomorfė … do tė jenė shfarosur pa dyshim. Hendeku midis njeriut dhe aleatėve tė tij mė tė afėrt do tė zgjerohet, sepse do tė ndajė njeriun e njė stadi edhe mė tė qytetėruar se kaukaziani nga njė majmun i njė niveli tė ulėt sa babuni, nė vend qė tė jetė si tani mes zezakut apo australianit dhe gorillės.8

Pėrsėri, nė njė pjesė tjetėr tė librit "Origjina e llojeve", Darvini del me pretendimin se ėshtė e domosdoshme qė racat inferiore tė zhduken dhe se s'ėshtė nevoja qė popujt e zhvilluar tė pėrpiqen t'i mbrojnė e t'i mbajnė gjallė ato. Ai e ka krahasuar kėtė situatė me njerėzit qė rrisin kafshė pėr mbarėshtim:

Te njerėzit e egėr, tė dobtit nė trup dhe mendje eliminohen shpejt; kurse ata qė mbijetojnė, nė pėrgjithėsi, gėzojnė shėndet tė plotė. Ne, njerėzit e qytetėruar, nga ana tjetėr, bėjmė tė pamundurėn tė kontrollojmė procesin e eliminimit; ne ndėrtojmė spitale pėr tė ēmendurit, memecėt dhe tė sėmurėt, ne vendosim ligje tė kota, ndėrsa mjekėt tanė pėrdorin gjithė zotėsinė qė kanė pėr tė shpėtuar jetėn e ēdonjerit deri nė momentin e fundit. Kemi arsye tė besojmė se vaksinimi ka shpėtuar mijėra, tė cilėt pėr shkak tė organizmit tė dobėt do t'i dorėzoheshin lisė sė dhenve. Si rrjedhim, pjesėtarėt e dobėt tė shoqėrive tė qytetėruara shtojnė llojin e tyre. Ēdokush qė ėshtė marrė me rritjen e kafshėve shtėpiake s'do ta vinte nė dyshim qė kjo do tė jetė mjaft e dėmshme pėr racėn njerėzore.9

 

 

 

Udhėtimet qė ndėrmori Darvini nxorėn nė pah anėn e tij raciste. Pėr shembull, Darvini e konsideronte termin "kafshė tė egra" si tė pėrshtatshėm pėr ato fise, kulturėn dhe aftėsitė e tė cilave i kishin vlerėsuar studiues tė tjerė.

Siē e pamė, nė librin e tij "Origjina e llojeve" Darvini i vendoste aborigjenėt (banorėt autentikė tė Australisė) dhe zezakėt nė tė njėjtin nivel me gorillat dhe deklaron se kėto raca do tė zhduken. Sa pėr racat e tjera qė ai i shihte si "inferiore", ai ishte i mendimit se ishte e domosdoshme t'i pengonte tė shumoheshin nė mėnyrė qė tė shkonin drejt shfarosjes. Kėshtu, gjurmėt e racizmit dhe diskriminimit qė i hasim edhe sot e kėsaj dite u miratuan e u justifikuan shkencėrisht nė kėtė mėnyrė nga Darvini.

Ndėrsa detyra qė i kishte rėnė pėr pjesė "njeriut tė qytetėruar", sipas idesė raciste tė Darvinit, ishte qė tė pėrshpejtonte kėtė periudhė evolucioni, siē do ta shohim mė hollėsisht nė faqet qė vijojnė. Nė kėtė situatė nuk kishte kundėrshtime, nga pikėpamja "shkencore", qė me kėto raca, tė cilat gjithėsesi do tė zhdukeshin, tė mbarohej punė sa mė shpejt.

Aspekti racist i Darvinit e tregoi ndikimin e tij nė shumė shkrime e vėzhgime tė tij. Pėr shembull, ai i shprehu hapur paragjykimet e tij raciste, kur pėrshkruante vendasit e Tokės sė Zjarrtė (Tierra del Fuego), tė cilėt i pa gjatė njė udhėtimi tė gjatė qė nisi nė vitin 1871. Ai i pėrshkroi vendasit si krijesa "krejt lakuriqe, tė llangosura me bojra, qė hanė ēfarė tė gjejnė tamam si kafshėt e egra, tė pakontrolluara, mizore ndaj tė gjithė atyre qė s'bėnin pjesė nė fisin e tyre, qė gjenin kėnaqėsi kur torturonin armiqtė, qė ofronin kurbane tė pėrgjakshme, qė vrisnin fėmijėt e tyre, qė keqtrajtonin gratė, qė ishin tė mbushur me bestytni tė kota..." Kurse studiuesi W. P. Snou, qė i kishte pėrshkuar tė njėjtat vise 10 vjet mė parė, paraqet njė panoramė krejt tė ndryshme nga ajo e Darvinit. Sipas Snout, banorėt e Tokės sė Zjarrit ishin "njerėz tė pashėm e tė fortė, ishin shumė tė dhėnė pas fėmijėve tė tyre, disa prej veglave tė tyre tregonin mjeshtėri e origjinalitet, njihnin njė farė tė drejte pėr pronėn, si dhe pranonin autoritetin e disa prej grave mė tė moshuara".10

Siē shihet nga kėta shembuj, Darvini ishte njė racist i vėrtetė. Nė fakt, sipas fjalėve tė autorit tė librit "Ēfarė ka thėnė nė tė vėrtetė Darvini", Beniamin Farrington, Darvini ka bėrė shumė komente nė lidhje me "dallimet mė tė mėdha mes njerėzve tė racave tė ndryshme" nė librin e tij "Prejardhja e Njeriut".11

Pėr mė tepėr, mohimi i ekzistencės sė Zotit nga teoria e Darvinit ishte shkaku qė i shtyu njerėzit tė mos besonin se njeriu ėshtė i krijuar prej Zotit dhe se tė gjithė njerėzit janė krijuar tė barabartė. Ky ishte njė nga faktorėt qė fshihej pas shtimit tė racizmit dhe shpejtimit tė pranimit tė tij nė botė. Shkencėtari amerikan Xhejms Ferguson (James Ferguson) shpjegon lidhjen e ngushtė midis mohimit tė krijimit dhe shtimit tė racizmit nė kėtė mėnyrė: Antropologjia e re u shndėrrua shumė shpejt nė sfond teorik midis dy shkollave tė kundėrta filozofike pėr origjinėn e njeriut. Mė e vjetra dhe mė e formuara prej tyre ishte "monogjenizmi", besimi se gjithė njerėzimi, pa marrė parasysh ngjyrėn apo tiparet e tjera, rridhte direkt nga Adami dhe nga akti i vetėm origjinal i krijimit nga Zoti.

Monogjenizmi u shpall nga kisha e u pranua gjerėsisht deri nė shekullin XVIII, kur kundėrshtimi i autoritetit teologjik filloi tė nxiste teorinė rivale tė "poligjenizmit", (teoria e evolucionit) sipas sė cilės bashkėsi tė ndryshme racore kishin origjina tė ndryshme.12

Antropologu indian Lalita Vidjarthi shpjegon se si teoria e evolucionit tė Darvinit bėri qė racizmi tė pranohej nga shkencat shoqėrore:

Teoria e tij (Darvinit) pėr mbijetesėn e atij qė pėrshtatet mė mirė u prit krahėhapur prej shkencėtarėve shoqėrorė tė asaj kohe dhe ata besonin se njerėzimi kishte arritur nivele tė ndryshme evolucioni, duke arritur kulmin me qytetėrimin e njeriut tė bardhė. Nga gjysma e dytė e shek. XIX, racizmi ishte pranuar si fakt nga pjesa mė e madhe e shkencėtarėve perėndimorė.13

Pėr sa u pėrket darvinistėve qė erdhėn pas Darvinit, ata nisėn njė luftė tė madhe pėr tė vėrtetuar pikėpamjet e tij raciste. Nė emėr tė asaj qė po bėnin, ata nuk kishin skrupuj kur vinte puna te mospėrputhjet dhe tė pavėrtetat e shumta shkencore. Ata mendonin se po t'i vėrtetonin ato, do tė provonin shkencėrisht superioritetin e tyre dhe "tė drejtėn" pėr tė shtypur, kolonizuar e, po tė ishte nevoja, edhe shfarosur racat e tjera.

Nė kapitullin e tretė tė librit tė tij "The Mismeasure of Man", Stefėn Jej Gould (Stephen Jay Gould) vuri nė dukje se disa antropologė nuk i kanė kursyer edhe falsifikimet pėr tė vėrtetuar "superioritetin" e racės sė bardhė. Sipas Gould, metodat qė ata pėrdorėn mė shumė ishte falsifikimi i pėrmasave tė trurit tė kafkave tė fosilizuara qė gjenin. Ai pėrmend nė librin e tij se, duke menduar qė madhėsia e trurit kishte tė bėnte me inteligjencėn, shumė antropologė e zmadhuan qėllimisht madhėsinė e kafkave kaukaziane (tė bardhėt) dhe e zvogėluan madhėsinė e kafkave tė zezakėve dhe indianėve.14

Nė librin e tij "Ever Since Darvin", Gould shpjegon pretendimet e pabesueshme qė morėn pėrsipėr darvinistėt pėr tė demonstruar se disa raca ishin inferiore.

Haeckel dhe kolegėt e tij pėrdorėn teorinė e pėrsėritjes pėr tė vėrtetuar superioritetin racor tė tė bardhėve tė Evropės Veriore. Ata rrėmuan fakte nga anatomia dhe sjellja njerėzore, duke shfrytėzuar ēfarė tė gjenin nga trutė deri te kėrthiza. Herbert Spenser ka shkruar se "tiparet intelektuale tė tė paqytetėruarve janė tipare qė hasen te fėmijėt e tė qytetėruarve". Karl Vogt e theksoi kėtė edhe mė shumė nė vitin 1864: "Zezaku i rritur, pėr sa u pėrket aftėsive tė tij intelektuale, ka natyrėn e fėmijės… Disa fise kanė themeluar shtete, qė kanė njė organizim tė veēantė, por, pėr sa i pėrket pjesės tjetėr qė mbetet, mund tė themi pa frikė se e gjithė raca, nuk ka kryer ndonjė gjė qė t'i shėrbejė pėrparimit tė njerėzimit apo qė t'ia vlejė tė ruhet, as nė tė shkuarėn e as nė tė tashmen.15

Edhe anatomisti francez, mjeku Etienne Serres mbronte idenė se meshkujt zezakė janė primitivė, sepse kėrthiza e tyre ndodhej mė poshtė se te tė tjerėt.

Bashkėkohėsi i Darvinit, evolucionisti Havelock Ellis, mbėshteste dallimin midis racave superiore dhe inferiore me njė shpjegim tė ashtuquajtur "shkencor", duke thėnė:

Fėmijėt e shumė racave afrikane ėshtė e vėshtirė, pėr tė mos thėnė e pamundur, tė jenė mė pak inteligjentė se fėmijėt evropianė, por ndėrkohė qė afrikani bėhet budalla e i trashė kur rritet dhe e gjithė jeta e tij shoqėrore bie nė njė gjendje rutine tė pandryshueshme, evropiani nuk e humbet gjallėrinė e fėmijėrisė.16

Antropologu darvinist francez Vacher de Lapouge sugjeroi nė veprėn e tij tė titulluar "Race et Milin Social Essais d'Anthroposociologie" (Paris 1909) se klasat jo tė bardha ishin pasardhėset e njerėzve tė egėr qė nuk kishin mėsuar tė bėheshin tė qytetėruar, ose thėne ndryshe, ishin pėrfaqėsuesit e degjeneruar tė klasave me gjak tė pėrzier. Ai nxori disa rezultate duke matur kafkat nga shtresat e larta e tė ulta tė Parisit nė varreza. Sipas rezultateve tė tij, nė varėsi tė kafkave, disa njerėz ishin tė prirur pėr tė qenė tė pasur, me besim te vetja dhe tė lirė, kurse tė tjerėt konservatorė, tė kėnaqur me pak e tė pajisur me tė gjitha cilėsitė e njė shėrbėtori tė mirė. Shtresat ishin produkt i pėrzgjedhjes shoqėrore, shtresat e larta tė shoqėrisė shkonin me racat superiore, pasuria ishte nė raport me pėrmasėn e kafkės. Lapouge mė vonė bėri njė parashikim: "Kam mendimin se nė vitet qė do tė vijnė njerėzit do tė vrasin njėri-tjetrin, sepse kokat e tyre janė tė rrumbullakėta ose me majė."17 Ky parashikim doli i vėrtetė, siē do ta shohim hollėsisht nė faqet e tjera tė kėtij libri, dhe shekulli XX ka parė shumė masakra tė kryera pėr arsye racizmi…!

Por nuk ishin vetėm antropologėt. Edhe entomologėt (studiuesit e insekteve) hipėn nė makinėn raciste qė Darvinizmi kishte vėnė nė lėvizje me pretendime tė pabesueshme. Pėr shembull, nė vitin 1861, njė entomolog anglez, pasi mblodhi morra qė jetonin nė trupat e njerėzve nė vende tė ndryshme tė botės, arriti nė pėrfundimin, se morrat e njė race nuk mund tė jetonin nė trupat e njė race tjetėr, gjė qė po tė shihet nga niveli i sotėm shkencor, ėshtė diēka tepėr qesharake.18 Kur edhe njerėzit me status shkencėtari bėnin deklarata tė tilla, nuk ishte pėr t'u habitur qė disa racistė dogmatikė pėrdornin sllogane absurde si: "Edhe morrat e zezakėve janė zezakė."

Shkurtimisht, aspekti racist i teorisė sė Darvinit gjeti terren pjellor nė gjysmėn e dytė tė shekullit XIX. Kjo ndodhi pėr arsye se nė atė kohė "njeriu i bardhė" evropian ishte nė pritje tė njė teorie tė tillė pėr tė justifikuar krimet e veta.

Kolonializmi britanik dhe Darvinizmi

Vendi qė ka pėrfituar mė shumė nga pikėpamjet raciste tė Darvinit ishte toka e vetė Darvinit, Britania. Nė vitet kur Darvini nxori teorinė e tij, Britania e Madhe ishte nė pozitėn e themelueses sė perandorisė koloniale numėr njė nė botė. Tė gjitha burimet natyrore tė njė zone qė shtrihej nga India deri nė Amerikėn Latine shfrytėzoheshin prej Perandorisė Britanike. "Njeriu i bardhė" po e plaēkiste botėn pėr interesat e veta.

Por sigurisht, duke filluar qė nga Britania e Madhe, asnjė vend kolonizues nuk donte tė shihej si "plaēkitės" e tė hynte nė histori si i tillė. Pėr kėtė arsye, ata kėrkonin njė shpjegim pėr tė justifikuar atė qė po bėnin. Njė shpjegim i tillė mund tė ishte pėrshkrimi i popujve tė kolonizuar si "popuj primitivė" ose "qenie tė gjalla shtazore". Nė kėtė mėnyrė, ata qė ishin masakruar dhe i ishin nėnshtruar njė trajtimi ēnjerėzor, do tė mund tė shiheshin jo si qenie njerėzore, por si krijesa gjysmėnjeri-gjysmėkafshė dhe atėherė keqtrajtimi i tyre nuk do tė konsiderohej krim.

Nė fakt, ky hulumtim nuk ishte i ri: pėrhapja e parė e kolonializmit nė botė shkon deri nė shekullin XV dhe XVI. Pretendimet se disa raca kishin tipare kafshėsh u paraqitėn pėr herė tė parė nga Kristofor Kolombi nė udhėtimin e tij nė Amerikė. Sipas kėtyre pretendimeve, amerikanėt vendas (indianėt e Amerikės) nuk ishin qenie njerėzore, por njė specie kafshe e zhvilluar. Pėr kėtė arsye, ata mund tė viheshin nė shėrbim tė kolonizatorėve spanjollė.

Pavarėsisht se nė filmat rreth zbulimit tė Amerikės, Kolombi pėrshkruhet sikur ka mbajtur qėndrim human e tė ngrohtė me vendasit, e vėrteta ėshtė se Kolombi nuk i konsideronte vendasit qenie njerėzore.19


Masakra kundėr amerikanėve vendas Me zbulimin e Amerikės nga Kristofor Kolombi filloi njė masakėr e tmerrshme kundėr amerikanėve vendas.

Kristofor Kolombi ishte i pari qė ndezi njė masakėr tė madhe. Ai krijoi kolonitė spanjolle nė vendet qė zbuloi, skllavėroi vendasit dhe ishte pėrgjegjės pėr fillimin e tregtisė sė skllevėrve. "Pushtuesit" spanjollė e panė politikėn e shtypjes dhe shfrytėzimit qė ndoqi Kolombi dhe e vazhduan atė mė tej. Masakrat e kryera arritėn pėrmasa tė pabesueshme. Pėr shembull, popullsia e njė ishulli numėronte 200.000 banorė kur mbėrriti pėr herė tė parė Kolombi; 20 vjet mė vonė kishin mbetur vetėm 50.000, ndėrsa nė vitin 1540 vetėm njė mijė njerėz. Kur mė i famshmi i pushtuesve spanjollė, Kortes, shkeli pėr herė tė parė nė Meksikė nė shkurt 1519, e gjithė popullsia vendase numėronte rreth 25 milionė, por nė vitin 1605 kjo shifėr kishte rėnė nė 1 milion. Nė ishullin e Hispaniolės, popullsia, qė kishte qenė 7-8 milionė nė 1492, ra nė 4 milionė nė vitin 1496 dhe nė vetėm 125 vetė nė vitin 1570. Sipas shifrave tė historianėve, nė mė pak se njė shekull pasi Kolombi shkeli pėr herė tė parė nė kontinent, 95 milionė vendas u masakruan prej kolonizatorėve. Kur Kolombi zbuloi Amerikėn, 30 milionė vendas popullonin kontinentin. Si rezultat i masakrave qė nga ajo kohė e deri tani, kanė mbetur mė pak se 2 milionė vendas.

Arsyeja qė kėto masakra arritėn pėrmasa tė tilla tė pamėshirshme ishte fakti qė popullsia indigjene nuk konsiderohej qenie njerėzore por kafshė.

Por kėto pretendime tė kolonizatorėve nuk fituan shumė pėrkrahės. Nė atė kohė nė Evropė, fakti qė tė gjithė njerėzit janė krijuar tė barabartė nga Zoti dhe se tė gjithė rrjedhin nga njė paraardhės, Adami, ishte pranuar kaq gjerėsisht, saqė Kisha Katolike nė veēanti mbajti qėndrim kundėr kėtyre pushtimeve plaēkitėse. Njė nga shembujt mė tė njohur pėr kėtė ėshtė pėrgjigja e dhėnė nga ipeshkvi i Kiapas, Bartolome de las Kasas, i cili mbėrriti nė Botėn e Re sė bashku me Kolombin dhe deklaroi se vendasit ishin "qenie njerėzore", si pėrgjigje ndaj pretendimit tė kolonizatorėve qė vendasit ishin "njė lloj kafshe". Papa Pali III mallkoi trajtimin shtazarak tė vendasve nė njė qarkore papale tė vitit 1537 dhe deklaroi se vendasit ishin qenie njerėzore, me aftėsi tė plota pėr besim.20

Por nė shek XIX, situata ndryshoi. Bashkė me pėrhapjen e filozofisė materialiste dhe me largimin e shoqėrive nga feja, e vėrteta qė qeniet njerėzore ishin krijuar nga Zoti filloi tė mohohej. Kjo, ashtu siē u trajtua edhe mė lart, shėnoi nė tė njėjtėn kohė lindjen e racizmit.

Me lindjen e filozofisė materialiste-darviniste nė shekullin XIX, racizmi u fuqizua edhe mė shumė dhe kjo krijoi njė mbėshtetje tė fuqishme pėr sistemin imperialist tė Evropės.

James Joll, i cili ka punuar pėr vite tė tėra si profesor historie nė universitete tė tilla si Oksfordi, Stenfordi dhe Harvardi, nė librin e tij tė historisė "Evropa qė nga viti 1870", i cili edhe sot e kėsaj dite pėrdoret si tekst shkollor nėpėr universitete, pėrshkruan lidhjen ideologjike midis Darvinizmit, imperializmit dhe racizmit.

Grupet mė tė thella tė ideve qė frymėzonin konceptin e imperializmit ishin ato qė mund tė klasifikohen nė vija tė trasha si "Darvinizmi Social" dhe qė i shihnin marrėdhėniet mes shteteve si luftė tė pėrhershme pėr mbijetesė, nė tė cilėn disa raca konsideroheshin "superiore" ndaj tė tjerave nė njė proces evolutiv, ku mė tė fortit i duhej tė tregonte veten vashdimisht.

Dy librat e Darvinit, "Origjina e llojeve", botuar nė vitin 1859 dhe "Prejardhja e njeriut", qė pasoi nė vitin 1871, ndezėn polemika qė prekėn shumė degė tė mendimit evropian… Idetė e Darvinit dhe tė disa bashkėkohėsve tė tij, si p.sh. filozofi anglez Herbert Spenser, u zbatuan me shpejtėsi pėr ēėshtje qė s'kishin tė bėnin me ato shkencore. Thelbi i Darvinizmit qė dukej mė i zbatueshėm nė zhvillimin e shoqėrisė ishte besimi se mbipopullimi jashtė mundėsive bėnte tė domosdoshme njė luftė tė vazhdueshme pėr mbijetesė, tė cilėn e fitonte mė i forti ose ai qė pėrshtatej mė mirė. Kjo bėri qė disa mendimtarė socialė ta kishin tė lehtė t'i jepnin njė pėrmbajtje morale nocionit tė mė tė fortit (ligjit tė xhunglės), kėshtu qė speciet apo racat qė mbijetonin ishin ato qė kishin tė drejtėn morale pėr kėtė.

Doktrina e seleksionimit natyror mund tė lidhej fare lehtė me njė tjetėr zinxhir mendimi, tė krijuar nga shkrimtari francez, konti Joseph-Arthur Gobineau, i cili botoi njė "Esé mbi pabarazinė e racave njerėzore" nė vitin 1853. Gobienau kėmbėngulte se faktori mė i rėndėsishėm pėr zhvillimin ishte raca. Ato raca qė mbeteshin superiore ishin pikėrisht ato qė e mbanin pastėrtinė e tyre raciale tė paprekur. Prej kėtyre, sipas Gobineau, ishte raca ariane ajo qė kishte mbijetuar mė mirė. Ishte Houston Stewart Chamberlain qė kontribuoi nė ēuarjen e kėtyre ideve njė stad mė tutje… Vetė Hitleri e admironte autorin Chamberlain, aq sa i bėri njė vizitė nė shtratin e tij tė vdekjes nė vitin 1927.21

Siē u tregua, ekziston njė zinxhir ideologjik qė bėn lidhjen midis Darvinit dhe mendimtarėve racistė, zinxhir ky qė arrin deri te Hitleri. Darvinizmi ėshtė baza ideologjike e imperializmit qė e mbyti botėn nė gjak nė shek. XIX dhe e nazizmit qė bėri tė njėjtėn gjė nė shek. XX.

Edhe Britania e Madhe e kohės sė Viktorias gjeti tė ashtuquajturėn "bazė shkencore" te Darvinizmi. Britania e Madhe nxori pėrfitime tė mėdha nga kolonializmi dhe nuk kishte arsye pse tė mos i shtypte ata qė jetonin nėn kolonializmin e saj. Njė shembull i politikės sė ndyrė tė imperializmit britanik ishin "Luftrat e Opiumit" kundėr Kinės. Britania e Madhe filloi tė sillte kontrabandė nė Kinė opiumin qė e kultivonte nė Indi qysh nga ēereku i parė i shekullit XIX. Kjo tregėti kontrabandė e opiumit u rrit me kalimin e kohės pėr tė zvogėluar defiēitin nė tregėtinė e jashtme britanike. Futja e drogės nė vend ndikoi, gjithashtu, nė dobėsimin e autoritetit tė shtetit kinez mbi territorin e vet. Rrėnimi i shoqėrisė shumė shpejt arriti pėrmasa serioze. Ndalimi i opiumit, qė qeveria kineze u detyrua tė zbatojė pas njė periudhe tė gjatė mėdyshjeje, ēoi nė Luftėn e parė tė Opiumit (1838-1842). S'ka dyshim se kjo luftė e ēoi vendin dalėngadalė drejt falimentimit. Kina u detyrua ta ulė kokėn pėr shkak tė paaftėsisė sė ushtrisė sė saj nė ēdo konfrontim me forcat e huaja dhe tė pranojė kėrkesat e tyre gjithmonė nė rritje. Perėndimorėt dalėngadalė formuan qendra banimi brenda territorit kinez qysh nė vitin 1842. Ata u morėn konēesione tė mėdha kinezėve, morėn me qira fushat e tyre dhe e detyruan vendin tė hapej me botėn e jashtme nė njė mėnyrė qė do t'u sillte mė shumė pėrfitim atyre vetė. Si rezultat i gjithė kėsaj, varfėria nė vend, qeveria e pafuqishme, si dhe humbja e ngadaltė e territorit kinez ēuan nė shumė kryengritje.

Ngjarjet nė Kinė ishin vetėm njė nga pasojat e politikės britanike. Gjatė gjithė shekullit XIX, shtypja dhe pėrmasat e dhimbshme tė imperializmit britanik u pėrjetuan nė vende tė tilla si Afrika e Jugut, India dhe Australia.

Detyra pėr justifikimin e kėtij sistemi shtypės tė Britanisė dhe pėr tė treguar se britanikėt kishin tė drejtė, u takoi sociologėve dhe shkencėtarėve tė ndryshėm britanikė. Ēarls Darvini ishte mė i rėndėsishmi dhe mė efikasi nga tė gjithė. Ishte Darvini ai qė deklaroi se gjatė gjithė evolucionit ka pasur "raca superiore", si "raca e bardhė" dhe se shtypja e tė tjerėve nga tė bardhėt ishte "ligj i natyrės".

Pėr shkak tė justifikimit qė ofroi Darvini pėr racizmin kolonialist, shkencėtari i famshėm, Kenneth J. Hsü, shef i departamentit tė gjeografisė nė Institutin Federal Zviceran tė Teknologjisė, vetė me origjinė kineze, e pėrshkruan Darvinin si "njė shkencėtar xhentėlmen tė epokės viktoriane dhe anėtar i parisė sė njė shoqėrie qė dėrgoi luftanijet e saj pėr tė importuar opium me forcė nė Kinė, gjithēka nė emėr tė konkurrencės, (nė tregtinė e lirė) dhe mbijetesės sė mė fortit."22

Falsifikimi i njeriut tė Piltdaunit

Njė nga treguesit mė interesantė tė frymėzimit qė i ofroi teoria e evolucionit imperializmit britanik, ishte skandali i njeriut tė Piltdaunit. Nė vitin 1912, njė kafkė e ēuditshme u gjend nė Piltdaun, Angli. Charles Dawson, shkencėtari qė zbuloi kafkėn bashkė me ekipin e tij, deklaruan se ajo i pėrkiste njė krijese qė gjysmėnjeri-gjysmėmajmun. Artur Keith, njė anatomist i famshėm evolucionist, e verifikoi fosilin dhe i konfirmoi rezultatet. Megjithatė, Dawson dhe Keith theksuan njė pikė tė rėndėsishme: truri i fosilit kishte madhėsinė e atij tė njeriut tė ditėve tė sotme, por kocka e nofullės kishte tipare tė majmunit.

Truri i njeriut tė Piltdaunit u bė krenaria e britanikėve. Meqė kjo kafkė ishte gjetur nė Angli, pa tjetėr duhej t'i pėrkiste paraardhėsve tė britanikėve. Sipas britanikėve, volumi mė i madh i trurit tregonte qė britanikėt kishin evoluar para racave tė tjera e, si rrjedhim, ishin superiorė ndaj tyre. Prandaj edhe zbulimi i njeriut tė Piltdaunit shkaktoi njė ngazėllim tė madh nė Angli. Pėr gazetat ai ishte kryeartikulli, kurse turmat e njerėzve e festonin me gėzim kėtė zbulim. Qeveria britanike, nga ana tjetėr, i dha njė titull kalorėsie Artur Keithit pėr zbulimin e tij tė madh. Paleontologu i famshėm evolucionist, Don Johanson, pėrshkruan lidhjen midis fosilit tė Piltdaunit dhe imperializmit anglez:

Zbulimi Piltdaunit ishte shumė eurocentrik. Nuk kishte siguruar epėrsi vetėm truri, por edhe vetė anglezėt kishin siguruar epėrsinė.*

Mirėpo frymėzimi qė u erdhi anglezėve nga njeriu i Piltdaunit zgjati deri nė vitin 1953, kur shkencėtari Kenneth Oakley, qė e kontrolloi pėrsėri fosilin me imtėsi, zbuloi fallsifikimin mė tė madh tė shekullit XX. Fosili ishte formuar duke i ngjitur njė nofull orangutangu kafkės sė njė njeriu.

*Don Johanson, In Search of Human Origins, 1994 WGBH Educational Foundation

Racizmi dhe Darvinizmi Social nė Amerikė


Nė librin e tij "Fitorja e Perėndimit", presidenti amerikan Teodor T. Ruzvelt krijoi ideologjinė e masakrės dhe mė vonė e vuri atė nė jetė.

Darvinizmi Social siguroi mbėshtetje pėr racistėt dhe imperialistėt edhe nė vendet e tjera krahas Britanisė. Kjo ishte arsyeja qė ai u pėrhap shumė shpejt nė mbarė botėn. Nė krye tė atyre qė pajtoheshin me kėtė teori u vu presidenti amerikan Teodor Ruzvelt, i cili ishte pėrkrahėsi dhe zbatuesi kryesor i programit tė spastrim etnik tė amerikanėve vendas nėn emrin "zhvendosje e detyruar". Nė librin "The Winning of the West" (Fitorja e Perėndimit), ai parashtroi ideologjinė e masakrės, me mendimin se njė luftė raciale deri nė fund me indianėt ishte e pashmangshme.25 Mbėshtetjen mė tė madhe ai e gjente te Darvinizmi, i cili i dha mundėsinė pėr t'i pėrkufizuar vendasit si racė e prapambetur.

Siē e kishte parashikuar Ruzvelti, asnjė nga marrėveshjet me amerikanėt vendas nuk u respektua. Edhe kjo u justifikua me teorinė e "racės sė prapambetur". Nė vitin 1871, kongresi nuk i mori parasysh marrėveshjet e bėra me amerikanėt vendas dhe vendosi t'i degdiste ata nė toka djerrė ku mund tė prisnin veē vdekjen. Nėse anėtarėt e palės tjetėr nuk konsideroheshin qenie njerėzore, atėherė si mund tė kishin vlerė marrėveshjet e bėra me ta..?!

Ruzvelti, gjithashtu, deklaroi se lufta raciale e lartpėrmendur pėrfaqėsonte arritjen kulminante tė pėrhapjes sė popujve anglishtfolės (anglo-saksonė) nė tė gjithė botėn.26

Njė nga pėrkrahėsit mė tė mėdhenj tė racizmit anglo-sakson, evolucionisti amerikan dhe kleriku protestant Josiah Strong, pėrdori tė njėjtėn logjikė. Dikur ai shkroi kėto fjalė:

Atėherė bota do tė hyjė nė njė stad tjetėr tė historisė sė saj, nė konkurrencėn pėrfundimtare mes racave, pėr tė cilėn po stėrvitet anglo-saksoni. Nėse nuk gabohem, kjo racė e fuqishme do t'i drejtohet Meksikės, Amerikės Qendrore dhe Jugore, do tė hapet nėpėr ishuj e detra, do tė kalojė nė Afrikė e mė tutje. A mundet tė vėrė ndonjėri nė dyshim se rezultati i kėsaj konkurrence do tė jetė "mbijetesa e mė tė fortit?27


Nė Amerikėn e fundit tė shekullit XIX dhe fillimit tė shekullit XX, tė bardhėt i trajtonin zezakėt shumė keq. Ligjet dhe zbatimi i tyre tregonin qartė se zezakėt nuk konsideroheshin qenie njerėzore. Ndėrkohė qė tė bardhėt jetonin nė luks, zezakėt trajtoheshin nė mėnyrė ēnjerėzore.

Racistėt mė kryesorė qė e pėrdorėn Darvinizmin Social pėr tė justifikuar veprimet e tyre ishin armiqtė e zezakėve. Teoritė e tyre raciste, qė i ndanė njerėzit nė nivele dhe pėrcaktuan racėn e bardhė si mė superiore dhe racėn e zezė si mė primitive, e pėrqafuan me entuziazėm konceptin e evolucionit.28

Teoricieni racist evolucionist mė i shquar, Henry Fairfield Osborn, shkroi nė njė artikull me titull "Evolucioni i racave njerėzore":

"Niveli i inteligjencės sė njė zezaku mesatar nė moshė madhore ėshtė i ngjashėm me atė tė njė fėmije 11 vjeēar tė species Homo Sapiens".29

Duke u nisur nga kjo logjikė, zezakėt nuk ishin aspak qenie njerėzore. Njė tjetėr pėrkrahės i njohur i mendimit racist evolucionist, Carleton Coon, nė librin e tij "The Origin of Race" (Prejardhja e racės), botuar mė 1962, paraqiti idenė se raca e zezė dhe e bardhė ishin dy specie tė ndryshme qė ishin shkėputur nga njėra-tjetra qysh nė periudhėn e Homo Erectus. Sipas Coon, tė bardhėt kishin evoluar mė tej pas kėsaj ndarjeje. Pėrkrahėsit e diskriminimit tė zezakėve e pėrdorėn pėr njė kohė tė gjatė kėtė shpjegim pseudoshkencor.

Ekzistenca e njė teorie shkencore mbėshtetėse shumė shpejt e shtoi racizmin nė Amerikė. W. E. Dubois, i njohur si kundėrshtar i diskriminimit racial, pohoi se "problemi i shekullit tė njėzetė ėshtė problemi i ngjyrės". Sipas tij, shfaqja e problemit tė racizmit nė masė kaq tė gjerė nė njė vend qė kėrkon tė bėhet shteti mė demokratik nė botė dhe qė nga disa kėndvėshtrime e ka arritur njė gjė tė tillė, nuk ėshtė mė i parėndėsishmi nga paradokset. Heqja e skllavėrisė nuk ka mjaftuar tė vendosė njė vėllazėrim mes zezakėve dhe tė bardhėve.

Ai mendonte se diskriminimi zyrtar, i krijuar nė njė kohė tė shkurtėr, nė kohėn tonė ėshtė kthyer nga vetė fakti nė njė situatė ligjore, pėr tė cilėn po kėrkohet ende njė zgjidhje.30

Dalja e ligjeve tė para pėr diskriminim racial, tė njohura si "Ligjet pėr Xhim Krou" (Xhim Krou ishte njė nga emrat pėrbuzės qė pėrdornin tė bardhėt pėr zezakėt), ndodhi, gjithashtu, nė atė kohė.

Pa dyshim qė zezakėt nuk trajtoheshin si qenie njerėzore, por pėrēmoheshin e trajtoheshin me pėrbuzje kudo: pėr mė tepėr, ky nuk ishte qėndrimi i njė numri tė vogėl individėsh racistė, por ishte pėrcaktuar prej shtetit amerikan me ligjet e veta. Menjėherė pas nxjerrjes sė ligjit tė parė qė miratonte veēimin racial nė stacione treni dhe tramvaje nė Tenesi nė vitin 1875, tė gjitha shtetet e Jugut e zbatuan veēimin nė stacionet e tyre tė trenit. Tabelat ku shkruhej "Vetėm pėr tė bardhėt" dhe "Pėr zezakė" vareshin gjithandej. Nė fakt, tė gjitha kėto, thjesht synonin t'i jepnin statusin zyrtar njė situate qė tashmė ekzistonte. Martesa ndėrmjet racave tė ndryshme ishte e ndaluar. Sipas ligjit, veēimi ishte i detyrueshėm nė spitale, burgje dhe varreza. Nė praktikė, kjo pėrfshinte hotelet, teatrot, bibliotekat, madje edhe ashensorėt e kishat. Fusha ku ndjehej mė shumė veēimi ishte shkolla. Kjo ishte metoda qė pati efektet mė tė rėnda te zezakėt dhe pėrbėnte pengesėn mė tė madhe qė i dilte pėrpara zhvillimit tė tyre kulturor.

Praktikimi i veēimit racial u shoqėrua nga njė valė dhune. Pati njė ngritje tė shpejtė nė numrin e dėnimeve tė zezakėve pa gjyq tė ligjshėm. Gjatė periudhės 1890-1901, rreth 1300 zezakė u dėnuan nė kėtė formė. Si rrjedhim i kėtyre praktikave, zezakėt u larguan nga disa shtete.

Shumė mendime e teori raciste e shoqėruan kėtė periudhė. Pa kaluar shumė kohė, racizmi biologjik amerikan do ta shprehte veten nė rezultatet e arritura nga metoda e R. B. Binit pėr matjen e kafkės dhe nėn pretekstin e mbrojtjes sė popullit tė kontinentit tė ri nga njė valė emigrimi e pakontrolluar, lindi njė lloj i veēantė racizmi amerikan. Madison Grant, autor i librit "The passing of the great race" (1916) ka shkruar se pėrzierja e dy racave do t'i hapte rrugėn ardhjes sė njė race akoma mė primitive se speciet inferiore dhe ai donte qė martesat ndėr-raciale tė ndaloheshin me ligj.31


Shtypja e zezakėve Ku Kluks Klani ishte grupi qė zhvilloi sulmet mė tė egra kundėr zezakėve. Zinxhiri nė figurėn pėrbri pėrdorej pėr tė lidhur skllevėrit zezakė me njėri-tjetrin.

Racizmi ekzistonte nė Amerikė edhe pėrpara Darvinit, siē ekzistonte nė tė gjithė botėn, por Darvinizmi u dha mbėshtetje tė dukshme pikėpamjeve dhe politikave raciste nė gjysmėn e dytė tė shekullit XIX. Siē e pamė nė kėtė kapitull, kur racistėt paraqisnin pikėpamjet e tyre, pėrdornin si sllogane pretendimet e Darvinizmit. Idetė qė para Darvinit ishin konsideruar si mizore, tani filluan tė pranohen si ligje tė natyrės.

Politikat ēnjerėzore tė racistėve darvinistė:Shfarosja e aborigjenėve

Vendasit e Australisė njihen me emrin aborigjenė. Kėta njerėz, qė kishin jetuar nė kontinent pėr mijėra vjet, pėrjetuan njė prej shfarosjeve mė mizore tė historisė me shtrirjen e kolonizatorėve evropianė nė tė gjithė vendin. Baza ideologjike e kėsaj shfarosjeje ishte Darvinizmi. Pikėpamjet e ideologėve darvinistė pėr aborigjenėt krijuan teorinė e barbarizmit qė vuajtėn kėta njerėz.

Mė 1870, Max Muller, antropolog evolucionist i "London Anthropogical Review", kishte ndarė racat njerėzore nė shtatė kategori. Aborigjenėt klasifikoheshin nė fund, ndėrsa raca ariane, ajo e evropianėve tė bardhė, ishte vendosur nė krye. H. K. Rusden, njė darvinist social i njohur, u shpreh kėshtu pėr aborigjenėt mė 1876:

Mbijetesa e mė tė fortit do tė thotė se e drejta ėshtė me mė tė fortin. Ne, si rrjedhim, pėrmbushim, pa na vrarė ndėrgjegja, ligjin e pamėshirshėm tė seleksionimit natyror kur shfarosim racat inferiore australiane dhe maorite… dhe pėrvetėsojmė pasurinė e tyre me gjakftohtėsi.32

Nė vitin 1890 zėvendėspresidenti i Shoqėrisė Mbretėrore tė Tasmanisė, Xhejms Bernard, shkroi: "Procesi i shfarosjes ėshtė njė aksiomė e ligjit tė evolucionit dhe seleksionimit natyror." Kėshtu, pėrfundoi ai, s'kishte arsye tė mendohej se "ka pasur ndonjė pakujdesi tė dėnueshme" nė vrasjen dhe shpronėsimin e australianėve aborigjenė.33


Masakrimi i aborigjenėve Vendasit e Australisė, aborigjenėt, u cilėsuan nga evolucionistėt si specie njerėzore tė pazhvilluara dhe u masakruan.

Si rezultat i kėtyre pikėpamjeve raciste, mizore dhe tė egra, tė ushqyera nga Darvini, filloi njė masakėr e tmerrshme qė synonte shfarosjen e aborigjenėve. Kokat aborigjene gozhdoheshin nė dyert e stacioneve. Familjeve aborigjene u jepej bukė e helmuar. Nė shumė pjesė tė Australisė, territore banimi aborigjene u zhdukėn barbarisht brenda 50 vjetėve.34

Politikat qė kishin nė shėnjestėr aborigjenėt nuk pėrfunduan me masakra. Shumė anėtarė tė racės trajtoheshin si kafshė eksperimentale. Instituti Smithsonian nė Uashington DC mbante eshtrat e 15.000 njerėzve tė racave tė ndryshme. 10.000 aborigjenė australianė u dėrguan me anije nė Muzeun Britanik me qėllim qė tė shihej nėse ishin apo jo "hallka qė mungonte" nė tranzicionin nga kafshėt nė qeniet njerėzore.

Muzeumet nuk ishin tė interesuar vetėm pėr kockat. Nė tė njėjtėn kohė, ata mbanin tru aborigjeni dhe e shisnin me ēmim tė lartė. Ka prova, gjithashtu, se aborigjenėt australianė vriteshin pėr t'u pėrdorur si kavie. Faktet e mėposhtme janė dėshmitarė tė kėsaj mizorie:

Njė nekrologji nė shtratin e vdekjes nga Korah Uills, i cili u bė kryetar bashkie i Bouenit, Kuinslend nė 1866, pėrshkruan se si ai vrau dhe preu nė copa njė anėtar tė njė fisi vendas nė vitin 1865 pėr tė siguruar njė mostėr shkencore.

Eduard Ramsei, mbikqyrės i Muzeut Australian nė Sidnej qė prej 20 vjetėsh duke nisur nga viti 1874, ishte i pėrzier keqas nė kėtė punė. Ai botoi njė broshurė qė i pėrfshinte aborigjenėt nėn emėrtimin "kafshė australiane". Ajo, gjithashtu, jepte udhėzime jo vetėm se si vidhen varret, por edhe se si shtuposen plagėt e plumbit te "mostrat" e sapovrara.

Njė evolucioniste gjermane, Amali Ditrih (me pseudonimin "Engjėlli i Vdekjes sė Zezė") erdhi nė Australi pėr t'u kėrkuar pronarėve tė stacioneve qė tė qėlloheshin aborigjenėt se duheshin pėr mostra, pėr balsamosje dhe ekspozim pėr punėdhėnėsit e saj tė muzeut. Megjithėse e dėbuar nga disa pronarė, shumė shpejt ajo u kthye nė shtėpi me mostrat e saj.

Njė misionar nga Uellsi i Ri Jugor u bė dėshmitar i njė vrasjeje nga policia me kuaj e njė grupi prej dhjetėra burrash, grash e fėmijėsh aborigjenė. Dyzet e pesė koka u pėrzgjodhėn dhe 10 kafkat mė tė mira u dėrguan me pako pėrtej detit.35

Shfarosja e aborigjenėve vazhdoi edhe nė shekullin XX. Ndėr metodat e pėrdorura pėr kėtė shfarosje ishte edhe shkėputja me forcė e fėmijėve aborigjenė nga familjet e tyre.

Njė artikull i gazetarit Alan Thornhill, i botuar mė 28 prill 1997 nė gazetėn "Philadelphia Daily News", bėn fjalė pėr kėtė metodė qė u pėrdor kundėr aborigjenėve:

Familjet aborigjene rrėfejnė sekuestrimin e personave Associated Press - Aborigjenėt qė jetonin nė shkretėtirat veriperėndimore tė Australisė i lyenin fėmijėt e tyre lėkurėzbehtė me thėngjill, me shpresėn qė punonjėsit e asistencės sociale shtetėrore tė mos i merrnin. "Punonjėsit socialė tė kapnin kur tė gjenin", tregon njė nga fėmijėt e grabitur, shumė vjet mė vonė. "Familja na fshihte, na lyente me thėngjill".

"Mua mė ēuan nė Mula Bulla", thotė njė lopēar, tė cilin e kishin grabitur kur kishte qenė i vogėl. "Ishim 5-6 vjeē". Historia e tij ishte njė prej mijėra historive qė u dėgjuan prej Komisionit tė tė Drejtave tė Njeriut dhe Mundėsive tė Barabarta tė Australisė gjatė hetimeve tė dhimbshme pėr "gjeneratėn e grabitur". Nga viti 1910 deri nė vitet '70, rreth 100.000 fėmijė aborigjenė iu rrėmbyen prindėrve tė tyre… Fėmijėt lėkurėzbehtė iu dhanė familjeve tė bardha pėr adoptim, ndėrsa fėmijėt me lėkurė tė zezė u ēuan nė shtėpitė e fėmijės.36

Edhe tani, dhimbja ėshtė aq e madhe saqė pjesa mė e madhe e historive u botuan nė mėnyrė anonime nė raportin pėrfundimtar tė komisionit "Kthimi nė shtėpi". Komisioni deklaroi qė veprimet e autoriteteve nė atė kohė arrinin nė genocid, sipas pėrkufimit tė Kombeve tė Bashkuara. Qeveria nuk pranoi tė ndjekė rekomandimet e hetimit pėr ngritjen e njė komisioni pėr tė llogaritur pagesat e kompensimit pėr fėmijėt e grabitur.

Siē e pamė, trajtimi ēnjerėzor, masakrat, mizoria, barbarizmi dhe shfarosjet e kryera justifikoheshin nga tezat e Darvinizmit tė "pėrzgjedhjes natyrore", "luftės pėr mbijetesė", dhe "mbijetesės sė mė tė fortit".

Tė gjithė kėto tmerre qė pėrjetuan vendasit australianė ishin veēse njė pjesė e vogėl e katastrofave qė Darvinizmi i ka shkaktuar kėsaj bote.

Ota Benga


Ota Benga Ota Benga ishte afrikan vendas. Ai u zu nė ēark si njė kafshė nga studiuesit evolucionistė, u fut nė njė kafaz dhe u ekspozua pėrkrah majmunėve nė njė kopėsht zoologjik.

Pasi Darvini deklaroi nė librin "Origjina e llojeve" se qeniet njerėzore ishin zhvilluar prej njė paraardhėsi tė pėrbashkėt me majmunėt, nisi kėrkimi i fosileve pėr tė mbėshtetur kėtė skenar, por disa evolucionistė besonin se krijesat "gjysmėmajmun-gjysmėnjeri" mund tė gjendeshin jo vetėm nė tė dhėnat fosile, por edhe tė gjalla nė vise tė ndryshme tė botės. Nė fillim tė shekullit XX, kėrkimet pėr "hallkėn qė mungon" ishin shkaku i shumė akteve barbare. Njė prej tyre ishte historia e pigmenit Ota Benga.

Ota Benga u kap nė Kongo prej njė studiuesi evolucionist, tė quajtur Samuel Verner, nė vitin 1904. Ky vendas, emri i tė cilit nė gjuhėn e tij do tė thoshte "mik", ishte i martuar dhe baba i dy fėmijėve, por ai u lidh me zinxhirė si njė kafshė, u fut nė njė kafaz dhe u dėrgua nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Atje, shkencėtarėt evolucionistė e futėn nė njė kafaz me lloje tė ndryshme majmunėsh nė Panairin Botėror tė Shėn Luisit dhe e ekspozuan si "hallka lidhėse mė e afėrt me njeriun".

Dy vjet mė vonė, atė e ēuan nė kopshtin zoologjik tė Bronksit nė Nju Jork dhe e ekspozuan bashkė me disa shimpanze, njė gorillė tė quajtur Dinah dhe njė orangutang tė quajtur Dohung si "paraardhėsit mė tė vjetėr tė njeriut". Drejtori evolucionist i kopshtit zoologjik, Dr. William T. Horniday, mbante ligjėrata tė gjata pėr krenarinė qė i falte "hallka qė mungon" dhe vizitorėt e trajtonin Ota Bengėn nė kafazin e tij si njė kafshė tė zakonshme. Nė njė numėr tė gazetės "New York Times", botuar nė atė kohė, qėndrimet e vizitorėve pėrshkruheshin kėshtu:

Kishte rreth 40000 vizitorė nė park tė dielėn. Pothuajse tė gjithė, burra, gra e fėmijė, u drejtuan pėr nga kafazi i majmunit pėr tė parė atė qė ishte nė qendėr tė vėmendjes nė park: njeriun e egėr nga Afrika. Ata e ndiqnin pas nėpėr park gjithė ditėn, duke angullirė, pėrqeshur, ulėritur. Disa prej tyre e shponin nė brinjė, tė tjerė e pengonin qė tė rrėzohej e tė gjithė talleshin me tė.37

Numri i 17 shtatorit 1906 i "New York Journal" shkruante se kjo bėhej pėr tė vėrtetuar evolucionin, por, njėkohėsisht, gazeta nė fjalė e kritikonte ashpėr si njė padrejtėsi dhe mizori tė madhe me kėto fjalė:

Kėta njerėz pa tru e pa e vrarė shumė mendjen, kanė ekspozuar nė njė kafaz majmunėsh, njė xhuxh tė vogėl nga Afrika. Qėllimi i tyre, ndoshta, ishte tė ngulitnin ndonjė mėsim tė thellė pėr evolucionin.

Nė fakt, i vetmi rezultat i arritur ka qenė ruajtja e pėrēmimit pėr racėn afrikane, e cila meriton tė paktėn simpati dhe mirėsi nga tė bardhėt e kėtij vendi, pas gjithė atij brutaliteti qė ka hequr nė kurriz kėtu…

Eshtė turp dhe e neveritshme qė tė metat fizike tė njė qenieje njerėzore, tė krijuar prej sė njėjtės Fuqi qė na ka sjellė tė gjithėve kėtu dhe na ka dhuruar tė njėjtat ndjenja dhe tė njėjtin shpirt, tė mbyllet nė njė kafaz me majmunė dhe tė bėhet gazi i botės.38

Gazeta "New York Daily Tribune", gjithashtu, i kushtoi hapėsirė ēėshtjes sė ekspozimit tė Ota Bengės nė njė kopsht zoologjik duke pasur pėr qėllim demonstrimin e evolucionit. Drejtori darvinist i kopshtit zoologjik u mbrojt nė mėnyrė krejt tė paskrupullt:

Ekspozimi i njė pigmeni afrikan nė tė njėjtin kafaz me njė orangutang nė Parkun Zoologjik tė Nju Jorkut javėn e shkuar ėshtė bėrė shkas pėr kritika tė konsiderueshme. Disa persona deklaruan se ka qenė njė pėrpjekje nga ana e drejtor Hornideit pėr tė demonstruar njė lidhje tė ngushtė mes zezakėve dhe majmunėve. Dr. Hornidei e mohoi njė gjė tė tillė. "Nė qoftė se ai djalosh i vockėl gjendet nė kafaz", u shpreh dr. Hornidei, "kjo ndodh sepse ai ndjehet mė rehat atje dhe sepse ne s'kemi as idenė mė tė vogėl se ēfarė tė bėjmė tjetėr me tė. Ai s'ėshtė i burgosur nė asnjė kuptim tė fjalės, vetėm se askush nuk do tė mund tė thoshte se do tė ishte gjė me mend ta linim tė sorollatej nėpėr qytet pa dikė qė ta kishte nėn kujdes."39

Ekspozimi i Ota Bengės nė kopshtin zoologjik bashkė me gorillat, si tė ishte kafshė, krijoi shqetėsim nė shumė qarqe. Njė numėr fondacionesh iu drejtuan autoriteteve pėr ta ndaluar kėtė gjė, duke thėnė se Ota Benga ishte njė qenie njerėzore dhe se tė trajtohej nė atė mėnyrė ishte vėrtet mizore. Njėra prej kėtyre kėrkesave doli nė gazetėn "New York Globe" tė 12 shtatorit 1906 nė kėtė mėnyrė:

Redaktorit tė "Globe":

Zotėri! Kam jetuar nė Jug pėr disa vjet e si rrjedhim nuk i kam shumė pėr zemėr zezakėt, por them se ai ėshtė njeri. Mendoj se ėshtė turp i madh qė autoritetet e kėtij qyteti tė madh ta lejojnė njė pamje tė tillė si ajo nė Parkun e Bronksit: njė djalė zezak, i ekspozuar nė njė kafaz majmuni…

E gjitha kjo puna e pigmenit duhet hetuar…

A.E.R.

Nju Jork, shtator, ora 12.40

Njė tjetėr kėrkesė qė Ota Benga tė trajtohej si njeri ishte kjo qė vijon:

Spektakli me njeriun dhe majmunin nuk miratohet nga Kleri

Hirėsia e tij, Dr. Mekartur, mendon se ekspozimi ėshtė degradues: "Ai qė ėshtė pėrgjegjės pėr kėtė ekspozim e ul veten aq sa ul afrikanin." - deklaroi Dr. Mekarturi. "Nė vend qė kėtė djalosh tė vogėl ta bėjmė bishė, atė duhet ta ēojmė nė njė shkollė pėr zhvillimin e atyre aftėsive qė i ka dhėnė Zoti".

Dr. Gilberti deklaroi se tashmė kishte ndarė mendjen qė ekspozimi ishte njė skandal dhe se ai me priftėrinj tė tjerė do tė bashkoheshin me dr. Mekarturin pėr t'u kujdesur qė Bushmeni tė lirohej nga kafazi i majmunit e tė vendosej diku tjetėr.41

Eskimezėt dhe zbatimi i racizmit

Studiuesi i famshėm arktik Robert Peary solli nė vitin 1897 njė grup eskimezėsh nga Poli i Veriut nė Nju Jork. Mė i vogli nė moshė i kėtij grupi ishte njė fėmijė me emrin Minik. Grupi, i cili pėrfshinte Minikun bashkė me tė atin e tij, u ekspozua pėr njė kohė tė gjatė nė "American Museum of Natural History". Gjatė asaj kohe, babai i Minikut vdiq nga sėmundjet. Miniku mbeti vetėm e i pambrojtur nė Nju Jork. Njė ditė prej ditėsh, Mininiku pa se skeleti i babait tė tij po ekspozohej nė Muzeun Amerikan tė Historisė sė Natyrės si "njė prototip i llojit". Megjithėse ai e kėrkoi trupin e babait tė tij, auteritetet e muzeut e refuzuan kėrkesėn e tij.

Edhe diēka tjetėr qė ia vlen tė pėrmendet nė lidhje me jetėn e Minikut ishte se Robert Peary, studiuesi qė solli eskimezėt nė Amerikė, kishte pikėpamje raciste. Megjithėse jetonte mes eskimezėve, Peary mendonte se kėta njerėz nuk ishin tė barabartė me tė. Sipas tij, eskimezėt dhe zezakėt ishin pjesėtarė tė racave inferiore. Megjithėse ata ishin njerėz tė fortė, inteligjentė e tė besueshėm qė u siguronin jetesėn familjeve tė tyre, ata s'ishin aq tė aftė sa tė bardhėt… Nė njė rast, ai shkroi fyerjen e mėposhtme: "Shpesh mė pyesin: Ē'i duhen botės eskimezėt? Janė vendosur shumė larg pėr tė pasur ndonjė vlerė pėr sipėrmarrje tregtare dhe, pėr mė tepėr, atyre u mungon ambicja. Ata e vlerėsojnė jetėn ashtu siē bėn njė dhelpėr apo ari, thjesht nga instikti."1 Qėllimi i sjelljes sė eskimezėve nė Amerikė u shpjegua nga njė studiues qė merrej me kėtė ēėshtje: "Ē'arsye kishte Peary qė i solli kėta gjashtė eskimezė nė Nju Jork? …Ndoshta kėta gjashtė eskimezė do tė shėrbenin thjesht si mostra, shumė tė ngjashme me kafkat dhe skeletet qė ai kishte grumbulluar mė herėt, madje edhe mė interesante, sepse gjaku u rridhte ende ndėr vena… Atė e kishin "joshur" edhe trupat e eskimezėve tė tjerė qė i njihte si emėr, tė cilėt ai i kishte nxjerrė nga varret e sapohapura njė vit mė parė dhe i kishte mbartur me qerre drejt jugut pėr tė hijeshuar sallonet e muzeut."2

Miniku, Ota Benga e shumė tė tjerė, emrat e tė cilėve nuk dihen, u trajtuan nė mėnyrė ēnjerėzore, prej tė ashtuquajturve "shkencėtarė" qė i shihnin disa raca si "inferiore".

1 Ken Harper, "Give Me My Father's Body" (Mė jepni trupin e tim eti), Steerforth Press, South Royalton, Vermont f. 8
2 Ken Harper, "Give Me My Father's Body" (Mė jepni trupin e tim eti), Steerforth Press, South Royalton, Vermont, f. 22

 


Mentaliteti racist ekziston ende dhe e gjen forcėn te Darvini…

Rezultati pėrfundimtar i gjithė kėtij trajtimi ēnjerėzor ishte vetėvrasja e Ota Bengės, por problemi kėtu ishte shumė mė i madh se ai i humbjes sė jetės sė njė njeriu. Kjo ngjarje ishte njė shembull i qartė i mizorisė dhe barbarisė qė nėnkuptonte racizmi darvinist nė praktikė.

Superioriteti vjen nga karakteri e jo nga gjaku

Pėrshkrimi i qenieve njerėzore nga Darvini si lloje tė zhvilluara kafshėsh dhe paraqitja e disa racave si raca qė nuk e kanė pėrfunduar zhvillimin e tyre, ishin jashtėzakonisht tė rrezikshme dhe shkatėrruese nė historinė njerėzore. Ata qė e morėn kėtė pretendim tė Darvinit si udhėrrėfyesin e tyre, i shtypėn pa mėshirė racat e tjera, i detyruan tė jetonin nė kushtet mė tė kėqija dhe bėnė ē'kishin ne dorė pėr t'i shfarosur.

Bryan Appleyard, autor i librit "Brave New Worlds", shpjegon mentalitetin tiranik nė themel tė racizmit dhe pasojat e tij nė kėtė mėnyrė:

Ēėshtja ėshtė se sapo njerėzit vendosin qė ti je njė krijesė mė e ulėt pėr ēfarėdo lloj arsyeje, qoftė supersticioze apo shkencore, duket se s'ka kufi deri nė ē'masė arrin mizoria e tyre. Ka shumė tė ngjarė qė tė tė shkaktojnė vuajtje duke u ndjerė plotėsisht tė justifikuar, sepse ata i ndan veēse njė hap i vogėl nga besimi se njė qenie tjetėr njerėzore ėshtė inferiore, pėr tek besimi se kjo qenie ėshtė e dėmshme, e rrezikshme apo kėrcėnuese pėr qeniet "superiore". Dhe vėrtet, disa mund ta pėrgjithėsojnė ēėshtjen edhe mė shumė dhe tė kėmbėngulin qė tė gjitha qeniet "inferiore" janė tė rrezikshme, sepse ata kėrcėnojnė jetėn apo shėndetin e tė gjithė racės njerėzore. Atėherė ata mund tė mbėshtesin idenė e sterilizimit, kufizimeve nė martesė apo edhe vrasjeve pėr tė parandaluar cėnimin e integritetit tė llojit prej tė dėbuarve nga shoqėria.42

Megjithatė, tė gjitha qeniet njerėzore janė krijuar tė barabarta. Nė Kuran bėhet i ditur krijimi i qenieve njerėzore nė kėtė mėnyrė:

Zoti ėshtė Ai qė krijoi gjithēka nė mėnyrė tė pėrsosur dhe e nisi krijimin e njeriut nga balta. Pastaj krijoi pasardhėsit e tij nga njė pjesė e njė lėngu themelor. Mė pas i dha formė dhe fryu Shpirtin e Tij nė tė... (Sure Es-Sexhde: 7-9)

Ēdo qenie njerėzore, pa dallim race, mendon, ndjen, dashuron, vuan, emocionohet, njeh dashurinė, afrimitetin, ngrohtėsinė e dhembshurinė. Ēdo njeri njeh, gjithashtu, tiraninė, pėrbuzjen dhe vėshtirėsinė. Pėr kėtė arsye, gjatė gjithė historisė, ata qė besojnė se popujt e racave tė tjera janė kafshė gjysmė tė zhvilluara, ata qė fyejnė tė tjerėt, ata qė shfrytėzojnė qoftė edhe njė njeri tė vetėm dhe ata qė i pėrkrahin kėto praktika me teoritė e tyre tė rreme, kanė bėrė njė krim tė madh ndaj njerėzimit me injorancėn e tyre.

Nė kohėt tona ekzistojnė kultura tė shoqėrive njerėzore relativisht tė pazhvilluara. Tė gjithė kėta njerėz kanė tipare njerėzore, por u mungojnė ato kritere qė, nga aspekti teknik e kulturor, nė pėrgjithėsi, sundojnė botėn. Pėr shkak tė kushteve klimatike e natyrore, shumė komunitete kanė jetuar tė izoluar nga shoqėria e pėrgjithshme botėrore dhe kanė zhvilluar kultura krejt tė ndryshme, por nė secilėn prej tyre i gjen tė gjitha tiparet, zakonet e traditat qė janė tė pėrbashkėta pėr gjithė njerėzimin.

Ata qė kanė pėrfitime nga racizmi, e pėrqafuan me entuziazėm teorinė e Darvinit dhe i konsideruan ata njerėz, qė s'ndryshonin aspak nga tė tjerėt, si anėtarė tė njė race inferiore, madje edhe si kafshė. Si rezultat i kėsaj pikėpamjeje, edhe nė ditėt tona ka njerėz qė shtypin e pėrbuzin njerėzit dhe bashkėsitė e prapambetura, me pretekstin se kėta nuk kanė evoluar aq sa duhet.

Sidoqoftė, Zoti e ndalon rreptėsisht racizmin. Ai i krijoi tė gjithė njerėzit me ngjyrė e me gjuhė tė ndryshme. Ky ėshtė njė tregues i fuqisė dhe shumėllojshmėrisė sė krijimit tė Tij:

Ndėr mrekullitė e Tij ėshtė krijimi i qiejve dhe i tokės, si dhe shumėllojshmėria e gjuhėve dhe e ngjyrave tuaja... (Kuran, surja Er-Rrum: 22)

 
   
    

7 A.E. Wilder-Smith, Man's Origin Man's Destiny, The Word for Today Publishing, 1993, fq.166
8 Charles Darwin, The Descent of Man, botimi i dytė, New York, A L. Burt Co., 1874, fq. 178
9 Charles Darwin, The Descent of Man, botimi i dytė edition, New York, A L. Burt Co., 1874, fq. 171
10 Godfrey Lienhardt, Social Anthropology, Oxford University Press, fq. 11
11 Benjamin Farrington, What Darwin Really Said, London: Sphere Books, 1971, fq. 54-56
12 James Ferguson, "The Laboratory of Racism", New Scientist, vol. 103, (Shtator 1984, fq. 18)
13 Lalita Prasad Vidyarthi, Racism, Science and Pseudo-Science, Unesco, France, Vendōme, 1983. fq. 54
14 David N. Menton, Ph.D., The Religion of Nature: Social Darwinism, St. Louis MetroVoice, September 1994, Vol. 4, Numėr. 9
15 Stephen Jay Gould, Ever Since Darwin, W. W. Norton & Company, New York 1992, fq. 217
16 Stephen Jay Gould, Ever Since Darwin, W. W. Norton & Company, New York 1992, fq. 220
17 Alaeddin fienel, Irk ve Irkēilik Düflüncesi (Ideja e racės dhe Racizmi), Ankara: Bilim ve Sanat Yayinlari, 1993, fq. 67-68
18 Thomas Gossett, Race: The History of an Idea in America, Dallas: Southern Methodist University Press, 1963, fq.81 Cituar nė Alaeddin fienel, Irk ve Irkēilik Düflüncesi (Ideja e racės dhe Racizmi), Ankara:Bilim ve Sanat Yayinlari, 1993, fq. 68
19 Jacques Attali, 1492, Librairie Arthčme Fayard, 1991, fq.197
20 Franēois de Fontette, Le Racisme (Racism), botimi i gjashtė, Presses Universitaires de France, 1988, fq. 40-41
21 James Joll, Europe Since 1870: An International History, Penguin Books, Middlesex, 1990, fq. 102-103
22 Kenneth J. Hsü., "Darwin's Three Mistakes", Geology, vol. 15, April 1987, fq. 377
25 Henry M. Morris, The Long War Against God, Baker Book House, 1989, fq. 70
26 Henry M. Morris, The Long War Against God, Baker Book House, 1989, fq. 71
27 Thomas Gossett, Race: The History of an Idea in America, Dallas: Southern Methodist University Press, 1963, fq.188
28 Alaeddin fienel, Irk ve Irkēilik Düsüncesi (Ideja e racės dhe Racizmi), Ankara:Bilim ve Sanat Yayinlari, 1993, fq. 85-90
29 Henry Fairfield Osborn, "The Evolution of Human Races", Natural History, April 1980, fq. 129 - ribotuar nė botimet nga Janar/Shkurt 1926
30- Franēois de Fontette, Le Racisme, botimi i gjashtė, Presses Universitaires de France, 1988, fq. 101
31 Franēois de Fontette, Le Racisme, botimi i gjashtė, Presses Universitaires de France, 1988, fq. 105
32 Jani Roberts, How New-Darwinism Justified Taking Land From Aborigines and Murdering Them in Australia, http://www.gn.apc.org/inquirer/ausrace.html
33 Jani Roberts, How New-Darwinism Justified Taking Land From Aborigines and Murdering Them in Australia, http://www.gn.apc.org/inquirer/ausrace.html
34 Jani Robert, How New-Darwinism Justified Taking Land From Aborigines and Murdering Them in Australia, http://www.gn.apc.org/inquirer/ausrace.html
35 Creation Ex Nihilo, Vol 14, Numėr. 2, Mars-Maj 1992, fq. 17
36 Philadelphia Daily News, 28 prill 1997
37 Philips Verner Bradford, Harvey Blume, Ota Benga, The Pygmy in the Zoo, Canada, October 1993 fq. 269
38 Philips Verner Bradford, Harvey Blume, Ota Benga, The Pygmy in the Zoo, Canada, October 1993, fq. 267
39 Philips Verner Bradford, Harvey Blume, Ota Benga, The Pygmy in the Zoo, Canada, October 1993, fq. 266
40 Philips Verner Bradford, Harvey Blume, Ota Benga, The Pygmy in the Zoo, Canada, October 1993, fq.264
41 Philips Verner Bradford, Harvey Blume, Ota Benga, The Pygmy in the Zoo, Canada, October 1993, fq. 259
42 Bryan Appleyard, Brave New Worlds, Harper Collins Publishers, London 1999, fq. 49-50