HYRJE

Tė dashur fėmijė, nė kėtė libėr do tė flitet pėr gjėra tė rėndėsishme pėr tė cilat ke menduar ndonjė herė...

Nė shkollė, sė pari mėsuesit iu mėsojnė alfabetin. Pastaj vijnė numrat dhe mėsimet nga matematika. Por a ke menduar ndonjėherė pse duhet shkuar nė shkollė dhe tė mėsosh tė gjitha kėto gjėra?

Shumica nga ju do tė thoshte se kėto gjėra janė thelbėsore nė mėnyrė qė tė keni jė profesion tė duhur kur tė rriteni. Kjo dmth. se jeni gati tė sigurtė se do tė rriteni njė ditė. Nė tė vėrtetė, ajo ditė do tė vie kur fėmijėt do tė fillojnė t’iu thėrrasin, “Dajė, hallė apo gjysh...” njėsoj sikur qė ju tani i thėrrisni dajallarėt, hallat apo gjyshėrit tuaj. Me fjaė tė tjera, njė ditė do tė rritesh nėse kėtė gjė e ka caktuar Allahu.

Sidoqoftė, nuk do tė rritesh dhe tė jetosh pėrgjithmonė. Ēdokush rritet gradualisht, por do tė vie dita qė duet t’a lėsh kėtė botė dhe tė fillosh jetėn e re nė botėn e pastajme. Edhe kėtė gjė e beson si tė vėrtetė. Pas ditėve tė fėmijėrisė, do tė rritesh nė njė tė ri e pastaj bile do tė arrish nė moshėn e gjyshėrve tuaj. Pastaj do tė vie koha kur do tė fillosh jetėn nė jetėn e pastajme.

Ti shkon nė shkollė qė tė pėrgaditsh pėr ardhmėri. Ėshtė e rėndėsishme pėr ēdo person qė tė bėj kėso pėrgaditjesh. Megjithatė, tė gjitha kėto pėrpjekje janė tė kufizuara vetėm pėr kėtė botė. Ēfarė pėr gjėrat qė tė nevojiten pėr botėn e ardhshme? Duhet gjithashtu qė tė pėrgaditesh edhe pėr botėn e pastajme. A tė ka ra ndėrmend ndonjėherė njė gjė e tillė?

Kur tė rritesh, duhet qė tė fitosh pėr tė ekzistuar, dmth., tė nevojitet njė profesion. Pėr kėtė gjė duhet shkuar nė shkollė. Nė tė njetėn mėnyrė pėr tė jetuar jetė tė lumtur nė jetėn e pastajme, duhet bėrė disa gjėra tė caktuara. Gjėja kryesore ėshtė qė njėherė tė fillohet tė njihet Allahu, i Madhėruar, dhe si Zoti ynė kėrkon nga ne qė tė sillemi.

Kėtu nė kėtė libėr, do tė flasim pėr fuqinė e Allahut i Cili krijoi nėnėn tėnde, babain, tė gjithė njerėzit tjerė, kafshėt, bimėt, shkurtimisht tė gjitha qeniet e gjalla, tokėn, diellin, hėnėn dhe tėrė gjithėsinė. Do tė flasim pėr fuqinė dhe diturinė e paskajshme tė Zotiti tonė dhe ēfarė Ai dėshiron qė ne tė bėjmė dhe ēfarė nuk dėshiron qė ne tė bėjmė. Mos harro se kėto janė gjėra shumė tė rėndėsishme, qė do t’iu sjellin dobi shumė nė tė ardhmen!